🔷 امام خامنه ای:
“خانه داری” و “فرزند آوری”
” مجاهدتی بزرگ" 
و “هنر زنانه” است 🌺
که توأم با صبر، عاطفه و احساسات می باشد و اگر توجه لازم به آن صورت پذیرد، 

پیشرفت یک جامعه تضمین خواهد شد.

   جمعه 8 اردیبهشت 13961 نظر »

 

🔴جهانگیری علی‌البدل یا اصلی؟🔴
🔹جهانگیری معاون اول روحانی گفت : «از رقابت‌های ریاست جمهوری انصراف نمی‌دهم، خودم می‌خواهم رييس‌جمهور شوم.» با این اظهارات جهانگیری فیک است یا واقعی؟
♦️اظهارات جهانگیری نشانه چیست؟ 

1⃣آغاز عبور اصلاح طلبان از روحانی و اعتدال؟ 

2⃣علنی شدن اختلافات بین جهانگیری و روحانی؟  

3⃣فرار جهانگیری از فشار برچسب گزینه پوششی؟  

4⃣فریب جریان انقلابی و تحمیل شرایط دلخواه به آنان؟ 
🔹اگر چه برای آزمون و اثبات هر کدام از فرضیه‌های فوق، شواهدی وجود دارد. اما جریان انقلابی باید بدون توجه به فیک یا واقعی بودن جهانگیری در انتخابات، با وحدت گفتمانی و راهبردی، به دنبال نجات مردم از وضع موجود باشد.

  

   پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396نظر دهید »

 

🔶 بزرگترین الگوی کودکان
حجت_الاسلام_فرحزاد

   چهارشنبه 30 فروردین 13961 نظر »

 

تربیت_فرزند 

مادرانه
یک ساعت قبل از خواب، 

تلویزیون و تبلت و کامپیوتر

 را خاموش کنید.

از عصر به بعد از مصرف

 نوشیدنی های کافئین 

دار و شیرین پرهیز کنید.

   شنبه 19 فروردین 13961 نظر »

 ⛔️ نظر رهبرانقلاب درباره‌ی پرورش بچه‌ها در خارج از خانواده
👨‍👩‍👧‍👦 اگر شما خانواده را به هم بزنید

✅ و بچه‌ها را به جای اینکه در خانواده بزرگ بشوند، در جمع دوستان و نزدیکان بزرگ بشوند؛

👶 اینها را جمع کنید بگذارید در یک اداره‌ای، در یک مؤسسه‌ای، در یک پرورشگاهی، مثل جوجه‌کشی مرغ مثلا، که یک نفر برود آنجا اینها را پرورش بدهد،

🍂 اگر این کار را بکنید، انسانِ درست پرورش پیدا نمیکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ۶۲/۱۲/۵
زن، خانواده و سبک_زندگی در نگاه رهبرانقلاب👇🏻

   جمعه 18 فروردین 1396نظر دهید »

فرزند صالح 🌹خانواده موفق:تا جایی که ممکن است به فرزندان دستور مستقیم ندهید، بلکه فرصت انتخاب‌های مختلف به او بدهید.
این امکان انتخاب، فرزندتان را که تشنه استقلال و خودگردان بودن است راضی می‌کند.
🌺 

   سه شنبه 15 فروردین 13961 نظر »

فرزند صالح 🌹خانواده موفق:#سوال:
با خواسته های غیرمنطقی کودکم چگونه برخورد کنم؟ 
#جواب:
حدود 80 درصد از خواسته های کودک شما منطقی است. به خواسته های منطقی او از همان ابتدا با روی گشاده پاسخ مثبت دهید؛ 👈اما در مقابل خواسته های غیرمنطقی اش بایستید و هرگز تسلیم نشوید؛ همان گونه که در برابر درخواست وی مبنی بر رانندگی در جاده تسلیم نمی شوید. 👌

این نادیده گرفتن سنجیده شما، « اصل خاموشی» است که باید به نکاتی در آن توجه کنید:
1. در کودک زیر 6 سال که استدلال، کمتر در او تأثیر می گذارد، ابتدا از روش « حواس پرت کردن» استفاده کنید و برای کودک بالای 6 سال، ابتدا استدلال بیاورید.✅

 

2. در صورت عدم تأثیر این دو روش، بی توجهی کنید؛ حتی اگر بگرید؛ قشقرق راه بیندازد و چینی مورد علاقه شما را بشکند ✅
3. در مواردی که امکان داشته باشد، از «نه» مشروط استفاده کنید؛ برای مثال، وقتی قبل از غذا، شیرینی می خواهد، به او بگویید: شیرینی قبل از غذا جلو اشتهایت را می گیرد؛ اما بعد از غذا می توانی از آن استفاده کنی✅

 

4. از اصل خاموشی، در منزل استفاده کنید تا احتمال تسلیم پذیری شما کمتر شود. استفاده از این اصل در فروشگاه یا مهمانی، به جهت داوری دیگران در مورد سنگدلی شما یا از بین رفتن آرامش بقیه مهمان ها، شما را تسلیم خواهد کرد ( برای جلوگیری از قشقرق کودک در فروشگاه، پیش از خروج از خانه، فهرست خرید خود را به او نشان دهید و از کودکتان بخواهید تا او نیز نام دو نوع خوردنی اش را بگوید و در فهرست اضافه کنید. این کار، او را آماده می کند تا در فروشگاه، بیش از آن دو، چیزی از شما نخواهد). ✅
5. بی توجهی شما باید در همه ابعاد باشد؛ یعنی کلام را ترک کنید؛ در چهره نگرانی نداشته باشید؛ در اتاق از این سو به آن سو حرکت نکنید؛ دست هایتان را روی گوش ها قرار ندهید؛ سرتان را با دست ها نگیرید؛ با خواهر یا برادرش دعوا نکنید و… تمام این رفتارها، امید تسلیم پذیری شما را در او بیشتر می کند. ✅
اگر تحمل گریه های عصبی اش را ندارید، او را به اتاق دیگری ببرید و بگویید در آن جا بگرید. اگر احتمال خطری برایش نیست، شما می توانید اتاق را ترک کنید. 
6. برای اثر گذاری اصل خاموشی، همه اعضای خانواده باید با هم همراه باشند. اگر شما بی توجهی کنید و در همان زمان، دیگران به او توجه کنند، اصل خاموشی تأثیر نخواهد داشت. 

تأثیر نادیده گرفتن سنجیده بدین جهت است که فرزند شما می فهمد با گریه و قشقرق نمی تواند شما را تسلیم کند و خلع سلاح می شود. او می فهمد که سلاح گریه و قشقرق، برندگی اش را از دست داده است. ✅

توصیه می کنم در نخستین موردی که از این اصل استفاده کردید، پس از آرام گرفتن کودک، او را به مشابه خواسته اش برسانید و به او بگویید که وقتی گریه نمی کند، دوست داشتنی تر است. 
پس از آرامش کودک، هرگز از جمله ای چون « دیدی با گریه نمی توانی به خواسته ات برسی» یا « دیدی گریه فایده ای ندارد» و…. استفاده نکنید. با این گونه جمله ها او را تحقیر می کنید و به موضع لج می کشانید. 

✅✅✅✅

#استاددهنوی

   دوشنبه 14 فروردین 13961 نظر »

🌿 همســـرانِ آســـمانے 🌿:‍ ‍ ‍ 
سطح توقعتان را تعطیل کنید

به عنوان یک توصیه طلایی و کاربردی باید بدانید که اگر سطح توقع خود را از کودک کم کنید، درخواست هایتان را محترمانه و به صورت پیشنهاد ارائه دهید و بر آن ها اصرار نورزید، کودک به مرور زمان منظم خواهد شد. البته لازمه رسیدن به این هدف، داشتن سعه صدر است؛ برای مثال اگر خواستید، اتاقش را مرتب کند؛ اما او وسایل اضافی را جمع و زیر تخت یا کمدش قایم کرده است، همین رفتار او را به عنوان یک کار مثبت بپذیرید، او را تشویق کنید و محترمانه به او توضیح دهید

   دوشنبه 14 فروردین 13961 نظر »

🌿 همســـرانِ آســـمانے 🌿:‍ ‍ 
باید به دعوای کودکان با دید دیگری نگریست، یعنی با دید مثبت نه با دید منفی. دعوای کودکان نوعی نه گفتن به زبان کودکانه است. کودک ابتدا نه را با دفاع از خود و ایستادن تهاجمی در مقابل کودک دیگر می‌گوید. کودکی که نتواند در برابر کار دوست خود بایستند (شاید کار دوست کودک از نظر ما درست باشد و نیازی به مقابله نداشته باشد ولی از نظر کودک ممکن است نادرست باشد.

   دوشنبه 14 فروردین 13961 نظر »

 به سخنان کودک گوش دهید، هرچند بی هدف، پراکنده و طولانی باشد
کودک باید اجازه داشته باشد احساساتش را در شرایط مختلف بیان کند و در تصمیم گیریها اظهار نظر کند تا درآینده در موقعیتها اجتماعی موفق ظاهر شود

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

  

سوال

سلام من دختر 4/5 ساله دارم اصلا به حرفم گوش نمیده بهش چیزی میگم تو چشمام نگاه میکنه انجام نمیده. تمام وسایلش همیشه پخش وسط خونه یا گم میکنه. چکار کنم؟
پاسخ {دکتر رومی}
اصولا بچه ها از زمانی که میل به استقلال پیدا می کنند . شروع به لجبازی کرده که به آن لجبازی بهنجار گفته می‌شود در واقع در این دوران دارند تاثیر گذاری و توانمندی های خود را محک می زنند‌.

اول این موضوع را درک کنید بعد برایش چارچوب بگذارید وسایل را فقط دراتاق ش حق دارد بریزد و شما هم نباید مداخله کنید ولی سایر نقاط خانه اگر وسیله و اسباب بازی افتاد یعنی او به آن نیاز ندارد و جمع خواهد شد . همچنین سر موضوعاتی که اهمیتی ندارد و اسیبی به او وارد نمی کند با او جر و بحث نکنید و به استقلالش احترام بگذارید.

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 ​

رفتارهای غذایی بچه ها ناشی از درک آن ها ازغذا و غذاخوردن می باشد. چه تصویری ودرپی آن چه احساسی از غذا وخوردن آن، دارند. این تصویرو احساس، رفتارهای غذایی شان را شکل می دهد. خوش غذا و بد غذا و….
کودک بدغذا درک درستی از غذا ندارد و تا وقتی این درک نادرست ازغذا را داشته باشد، رفتار درستی هم درمورد غذا نخواهد داشت. 
[استادسلطانی] 

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 

قبل از میهمانی اخطار قبلی ندهید
گاهی حساسیت والدین به رفتارهاي بد فرزندشان در مهماني دامن می‌زند. آنها به خاطر نگرانی‌های خودشان، قبل از آنکه اتفاقی بیفتد بچه را از بعضی از کارها منع می‌کنند و می‌گویند مبادا فلان کار را انجام دهی.

اما کودکی که از این طریق به حساسیت والدینش پی برده، مخصوصا آن کار را می‌کند. کودک بر اساس رفتار پدر و مادرش، باید فرض را بر این بگیرد که امکان بروز رفتارهای مخرب در مهمانی وجود ندارد. اما اگر والدین از قبل به او اخطار دهند و بگویند حق انجام چنین رفتاری را نداری، ذهن کودک به محض ورود به جمع، به سمت آن رفتار می‌رود.

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

  
مامان بزرگاو بابا بزرگا عمه و خاله ها عمو دايي ها و فاميل هاي مهربون، در مهمانی و ديد و بازديد عيد اگر كودك نوپايي هست كه اضطراب غريبه داره يهو به سمتش نريد، اگر اضطراب جدايي داره به زور بغلش نكنيد، اگه خجالتيه به زور مجبور به سلام كردن نكنيد.

اگر با ديدنتون گريه كرد به مامانش چسبيد، پشت باباش قايم شد بهش برچسب لوس و بي ادب نزنيد.

به والدينش نگيد فرزندت اجتماعي نيست.
اينها رفتار طبيعي كودك نوپاست، با كوچولو ها هم مهربان باشيد، مهربان بودن فشردن بچه در آغوش نيست، احترام گذاشتن به احساسشه.
فرهنگ سازي كنيم.مهربان بودن با كودكان فشردن آنها در بغل در مهماني ها نيست،بلكه احترام گذاشتن به احساس آنهاست

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 

هر مسئله ی مادی که درزندگی ما پیش می آید یک « کارکرد » دارد.
کارکرد چیست؟
ما درهمه ی عمرمان، از بدو تولد تا مرگ، دائم در حال داد وستد هستیم. یک چیزی می دهیم و یک چیزی می گیریم. لحظه ای این داد و ستد قطع نمی شود. یک پرداخت داریم، درمقابلش یک دریافت داریم و قانون هستی بر این رابطه حاکم است.
دادوستد دو نتیجه دارد: سود و زیان. مسئله ی مهمی که باید مد نظر داشته باشیم این است که بعد ازهر دادوستد سود کرده ایم یا زیان؟ ازاول تولد تا مرگ ما چی پرداخت می کنیم؟
از تولد تا مرگ گرانبهاترین چیزی که در اختیار داریم و پرداخت می کنیم، عمر است. تنها هستی که در اختیار ما وجود دارد عمرمان است.
هر لحظه بعد از پرداخت عمر، باید چک کنیم که در مقابل این پرداخت، سود دریافت می کنیم یا زیان؟

زمانی می توانیم این بازی را به یک بازی سودآور تبدیل کنیم که«کارکرد» را خوب بشناسیم. ما هر لحظه عمرمان را می دهیم، آن چیزی که به دست می آوریم، کارکردش برای ما چیست؟ سود می کنیم یا زیان؟
زمانی می توانیم این بازی را به یک بازی سودآور تبدیل کنیم که «کارکرد» را خوب بشناسیم. ما هر لحظه عمرمان را می دهیم، آن چیزی که به دست می آوریم، کارکردش برای ما چیست؟ سود می کنیم یا زیان؟
کارکرد یعنی روش ها و الویت ها برای حرکت در مسیر نهایی. ما در زندگی هدفی داریم، کارکرد یعنی: من در رسیدن به هدفم، پرداخت و دریافتی که کردم، سود کردم یا زیان؟ به هدفم نزدیک شدم یا نه؟
کارکرد با مطرح کردن چند سؤال، کارکرد هر پدیده را ارزیابی می کند. این سؤالات شامل: چرا، چه چیزی،
[استادسلطانی] 

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »


🔸اگر کودک شما مدام در حال حرکت است و ارام و قرار ندارد ممکن است به دليل باهوشی اش باشد. 
🔺متخصصان بر این باورند که نیاز به تحریک عاطفي و جسمی یکی از نشانه‌های هوش و ذکاوت است. بنابراین اگر کودک شما دوست دارد به طور مداوم موقعیت خود را تغییر دهد یا به سرعت خسته می شود ممکن است در اینده فرد باهوشی شود.

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 کودک اگر دوران زیر هفت سال خود را با بازی طی نکند، در دوران نوجوانی به شدت دچار مشکلات تربیتی خواهد شد. 
در تنگنای مشکلات تربیتی هم پدر و مادر بازنده‌ترین افراد هستند؛ زیرا هر کدام از ناهنجاری‌های‌ تربیتی در کودک، آرامش را از زندگی پدر و مادر حذف خواهد کرد.
[کتاب منِ دیگرِ ما]

استاد عباسی

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 

نظافت را تبديل به يك هيجان مشترك کنید. بازي زبان بچه ها است. همراه كودكتان تجربه كنيد و بعد با هم تميز كاري و شستشو کنید. كنيد. نظافت را تبديل به بهداشت كنيم و ذهنيت نظافت را به ذهنيت بهداشت تبديل کنیم. بهداشت يعني دور كردن مواد فاسد از محيط زندگي . تفكر بهداشت يعني هر جا كه آشغالي ديديم برداريم و در سطل بيندازيم.
آلودگي هاي محيط زيست را مي بينيم ولي هيچ كاري نمي كنيم ؛ چون تفكر نظافت داريم نه تفكر بهداشت و آن هم فقط براي خودمان و خانه و خانواده ي خودمان .
[استادسلطانی] 

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 ای پدران همیشه گرفتار، ای مادران همیشه مشغول، بچه ها باید در متن زندگی باشند نه در حاشیه.

بچه ها نمی توانند صبر کنند تا یک روز بیاید که ما حوصله داشته باشیم و فکرمان مشغول چیزهای مهمتری نباشد.

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 شاید دقت کرده باشید وقتی حوصله ندارید بچه ها بیشتر پیله می کنند.
زیرا بچه ها پریشانی ما را درک می کنند. بعید نیست قصد کمک داشته باشند.

بگذارید بچه ها حالتان را عوض کنند.

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 نا امن بودن والدین درتربیت فرزندان تاثیر منفی دارد

والدین ناامن، والدینی هستند که توکل به خدا ندارند و می خواهند همه چیز و امور فرزندشان را کنترل کنند و چون امکان آن وجود ندارد به هم میریزند و نا امن میشوند. 

همچنین والدینی که منیت بالایی دارند و این احساس منیت باعث افزایش نگرانی هایشان میشود و ترس از دست دادن بر آنها غلبه می کند
{دکتر رومی}

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 

اگر كودكتان جيغ ميزند، بهتر است صداى خود را تا جاى ممكن پايين بياوريد و با او، با حركاتى كه جلب توجه ميكند حرف بزنيد
كودكان بدليل علاقه به تقليد كردن سعى ميكنند اداي شما را دربياورند

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 

در مقابل آلودگي، پالودگي داريم . آلايش و پالايش . پالايش يعني تميز كردن . خود كودك مي تواند و بايد مهارت پيدا كند كه خودش را تميز كند . آلودگي ها اجباري هستند وگرنه حمام ساختن ديگر معني نداشت . ما عرق مي كنيم ، تن مان چرك مي شود، حمام مي رويم پالوده مي شويم ، تميز مي شويم و آلودگي از ما جدا مي شود .اين مسئله را كودك بايد ياد بگيرد .
بدون امر ونهي بايد براي كودك الگو باشیم. دست ورزي حتي براي بزرگتر ها هم لازم است . دست ورزي نياز انسان است . كودك براي رشد احتياج به تجربة عيني در محيط دارد و لازمة آن آلوده شدن است . به كودكان عبور كردن از مسائل را ياد بدهيم نه كثيف نشدن و آلوده نشدن را . ما حق نداريم به خاطر آلوده نشدن بچه ها ، آن ها را از تجربه و دست ورزي محروم كنيم و بخواهيم همه چيز را خودمان به او ديكته كنيم . «بچه ها بايد خودشان تجربه كنند.»
[استادسلطانی] 

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 برخورد نادرست با اشتباه كودكان آنها را دچار وحشت از اشتباه ميكند 
و به همين دليل در بزرگسالى از ترس شكست خيلى از فرصتها را از دست خواهند داد، يا با هر شكست، فرد به راستى ميشكند.

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 كودك از ده ماهگى كه ميتواند غذا به دهان بگذارد بايد خودش غذا بخورد.
نه اينكه تا سالها شما غذا دهان فرزندتان بگذاريد، يا اورا به تخت خود بياوريد يا كارهايش را انجام بدهيد. اين كار ظلم به كودك است.

   جمعه 11 فروردین 1396نظر دهید »

 ‍  نکته_مادرانه عید_دیدنی_با_بچه_بیش_فعال   این توصیه ها برای والدین بچه های معمولی هم قابل استفاده است. تو را خدا این روزهای عید کمتر اخم و دندون نشون این طفلک ها بدین. بزارین اونها هم از مهمونی ها لذت ببرند. سعی کنید توی این هوای خوب حتما حتما ساعاتی را برای بازی بچه ها توی طبیعت اختصاص بدین. از فرصت مرخصی که دارید برای همراهی و همصحبتی با بچه ها استفاده کنید. بزارید لذت و خاطره خوب داشته باشند از این روزها.  حتما قبل از خارج شدن از خانه، درباره جایی که می‌خواهید بروید و افرادی که ممکن است کودک با آنها ملاقات کند، حرف بزنید تا آمادگی وارد شدن به آن مکان را داشته باشد و بدرفتاری نکند. کم نیستند والدینی که سعی می‌کنند بدون حضور بچه‌هایشان مهمانی بگیرند یا به مهمانی بروند. آنها معتقدند به هر حال مهمانی باعث می‌شود برنامه خواب و خوراک بچه‌ها به‌هم بخورد و روال عادی‌شان تغییر کند؛ به‌علاوه بچه‌ها در مهمانی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند و این مساله زمینه بدقلقی آنها را فراهم می‌کند. مخصوصا اگر فرزند آنها زمینه بیماری‌های چون بیش‌فعالی و اختلال عدم تمرکز را داشته باشد، اما آیا راه‌حلی وجود ندارد که بتوان مهمانی رفت یا در خانه مهمانی گرفت و در کنار بچه‌ها دور هم خوش گذراند؟ ١.  حتما قبل از خارج شدن از خانه، درباره جایی که می‌خواهید بروید و افرادی که ممکن است کودک با آنها ملاقات کند، حرف بزنید تا آمادگی وارد شدن به آن مکان را داشته باشد و بدرفتاری نکند. ٢. خیلی کوتاه و واضح با پیامی روشن انتظاری که از او دارید، بیان کنید. مثلا «از تو می‌خواهم در مهمانی کنار من بنشینی و با اسباب‌بازی‌ات بازی کنی همین! اگر به این قول و قانون پایبند موندی بعد مهمونی جایزه داری.» ۳. بلافاصله پس از مهمانی باید جایزه کودک به او داده شود. اما حواستان باشد که این جایزه نباید خیلی بزرگ باشد. ۴. دقت کنید این بچه‌ها به‌خاطر نداشتن تمرکز یادشان می‌رود خواسته‌تان چه بوده و لازم است گهگاه نه با اشاره و چشم درشت کردن (برای کودکانی که بیش‌فعال نیستند اشاره‌ای کوچک قابل‌درک است) که با پیام‌های لمسی مثل گرفتن دستشان لمس و نوازش سر یا صورت آنها و با مهربانی یادآور شوید، خواسته‌تان چه بوده و در ازای آن چه جایزه‌ای منتظرش هست. ۵. اگر کودک به قول و وعده‌تان پایبند نشد، تاکید کنید مهمانی را ترک می‌کنید و دفعه بعد او را نخواهید برد. یادتان باشد به حرفتان پایبند بمانید و آن را در هر حال اجرا کنید. ۶. جایزه باید کوچک و ارزان باشد و آن را در کیفتان همراه داشته باشید تا پایان مهمانی آن را بدهید یا اگر جایزه فعالیتی برایش در نظر گرفتید، باید حتما بلافاصله انجامش دهید (مثلا رفتن به پارک یا ١٠ دقیقه فوتبال بازی کردن و…) ٧. دقت کنید تنبیه‌کردن این بچه‌ها کاملا اثر معکوسی دارد و بعد از مدتی به جایی می‌رسید که خودتان از تنبیه بی‌نتیجه‌اش خسته خواهید شد. ٨. در نظر گرفتن پاداش‌های کوچک و البته متنوع برای انتظارات و درخواست‌هایی که از فرزندتان دارید کاملا کارساز است. رعایت تنوع در انتخاب هدیه‌های کوچک بسیار مهم است. این کوچولوهای تنوع طلب وقتی ببینند همیشه جایزه‌شان یک مداد تراش یا فلان شکلات است دیگر تلاش نمی کنند تا آن را به دست بیاورند. ۹. اگر می‌بینید فرزندتان به هر خط قرمز یا قانون شما احترام می‌گذارد، بلافاصله آن را بازگو کنید و در حضور پدر یا مادربزرگ و ..تحسینش کنید؛ «پسرم امروز آروم نشسته روی مبل و تلویزیون دیده و قانون نپریدن رو رعایت کرده براش همه هورا بکشید» حتی می‌توانید یک برچسب هم جایزه بدهید. همان جا کنار قانون تصویری (اگر رعایت آن مورد برایتان مهم است) تعریف کنید که با کسب ۵ یا ٣ برچسب، جایزه‌ای کوچک خواهد داشت. ۱۰. دقت کنید برای انتقال پیام‌ها و قوانین به این بچه‌ها حتما باید از تصاویر کمک بگیرید تا اثر بخش شود. مثلا عکس پریدن کودک روی مبل یا بچه‌ای در حال شیرجه‌زدن در ظرف میوه و… باید جایی نصب شود و روی آن علامت ممنوع باشد، تا کودک بداند این کار را نباید بکند.

   چهارشنبه 2 فروردین 13962 نظر »


  💕💕
▪️در دید و بازدید عید فرزندتان را مجبور به بوسیدن دیگران نکنید
👈 مجبور کردن کودک برای اینکه فردی را ببوسد و یا به آغوش بگیرد، نشانه‌ٔ ادب و احترام نیست. در واقع این کار یعنی شما کودک را مجبور می‌کنید با بدنش جوری رفتار کند که خودش دوست ندارد و این نوعی بی‌احترامی به بدن کودک است. 
▪️اگر دوست دارید کودکتان در آینده توانایی نه گفتن را داشته باشد و از بیان احساسات واقعی خود نترسد، باید این کار را در سنین پایین به او آموزش دهید. 

پس اگر در موقعیتی قرار بگیرید که دیگران اصرار می‌کنند، کودکتان را ببوسند و او نمی‌خواهد باید چطور رفتار کنید؟ 

اولین کار این است که به فرد مقابل‌تان توضیح دهید که چرا نمی‌خواهید کودکتان را مجبور کنید کسی را ببوسد. 

علاوه بر این خوب است برای فرزندتان فرصت‌های تازه‌ای فراهم کنید تا او در موقعیت نامطلوب قرار نگیرد. 
مثلا می‌توانید بگویید:«دوست داری با پدر بزرگت دست بدی یا بغلش کنی؟»، 

«دوست داری خاله را واقعا ببوسی یا دلت میخواد بوس بفرستی؟»، 

«دلت می‌خواد بگویی دوستش داری یا دست بدهی یا فقط خداحافظی کنی؟» 

این چیزی است که به او احساس امنیت و آرامش می‌دهد و هنر «نه» گفتن را به او می‌آموزد.

   چهارشنبه 2 فروردین 1396نظر دهید »

 


💝 مزه_شیرین_مادری | 
❇️ رهبرانقلاب:

بهترین روش تربیت فرزند، این است که در آغوش و محبت مادر پرورش پیدا کند. زنانی که فرزند را از چنین موهبت الهی محروم میکنند، اشتباه میکنند
❣️ 

   یکشنبه 29 اسفند 1395نظر دهید »

 

💝 مزه_شیرین_مادری | 
❇️ رهبرانقلاب:

 تربیت فرزند به وسیله‌ی مادر، مثل تربیت در کلاس درس نیست؛ با رفتار است، با گفتار است، با عاطفه است، با زندگی کردن است.
❣️ 

   یکشنبه 29 اسفند 1395نظر دهید »

​ایستگاه_تهاجم_فرهنگی

ــــــــــــــــــــــــــ
🔴👈نقد و بررسی بازی “پو"👉🔴
🔻قسمت دوم🔻
🔴⚠️👈 در بالاي صفحه اين بازي، شش گزينه تعبيه شده است.
 از سمت چپ که شروع کنيم 

1⃣ ميزان دارايي و سکه‌هاي کاربر “پو" 

 2⃣ غذا

 3⃣ سلامت

 4⃣ تفريح

 5⃣ ميزان انرژي او

6⃣ هم‌بازي‌هایی است که کاربر مي‌بايست با مديريت نيازهاي “پو"، همانند يک فرزند به نيازهاي او رسيدگي و تلاش کند تا “پو” گرسنه و تشنه و افسرده و آلوده نماند؛ چنان‌چه کاربر به اين موارد بي‌توجه باشد،امتياز از دست مي‌دهد و نمي‌تواند از رقباي خود که هم‌زمان مشغول بازي هستند، جلو بيفتد.

🔴⚠️👈نمي‌توان منکر شد که وقتي فرد به “پو” غذا مي‌دهد و او با صداي دلپذير و شيرينش هنگام خوردن غذا از خود واکنش نشان مي‌دهد، لذت_مي‌برد. 
🔴⚠️👈وقتي کاربر اين بازي، با صابون او را تميز مي‌کند و او لبخندي روي لب مي‌آورد، به فرد حس خوبي دست مي‌دهد. تمام مراقبت‌ها و تلاش‌هايي که براي “پو” مي‌شود، تداعي‌کننده_احساس_مادري است که به فرزند خود مي پردازد.
🔴⚠️👈اما با نگاهي عميق‌تر درمي‌يابيم که “پو” تنها يک بازي براي سرگرمي و ارضاي احساس‌هاي سرکوب‌شده مادري نيست؛‼️
 🔴⚠️👈براي مثال هنگام خريد غذا براي “پو” ، اين بازي امکان انتخاب از پنج نوع غذا را به فرد مي‌دهد: 

1⃣ شيريني‌هايی مانند بستني، شکلات، ژله، آبنبات عصايي‌شکل (که اغلب در جوامع غربي در ايام کريسمس مشتري زياد دارد)، دونات، کيک تکه‌اي و بيسکويت زنجبيلي آدمکي؛
 2⃣ فست‌فودها و خوراکي‌هايي از قبيل چيپس و تورتيلا، سيب‌زميني سرخ‌شده، همبرگر، پيتزا و سوسيس؛ حتی گوشت_خوک هم وجود دارد!!!‼️
3⃣ ميوه‌ها

4⃣ سوشي‌ها، از قبيل ماکي آووکادو، سالمون، تونا و سوشي هشت پا، ميگو، سالمون و تماکي کاليفورنيا و ..
 5⃣ نوشيدني‌هايي مثل ، نوشیدنی انرژی زا ،  لموناد، نوشابه، شير کاکائو و….
🔴⚠️👈شگفت آنکه بهاي هر يک از مواد غذايي همانند بهاي_واقعي آن است. آنچه در این میان پرواضح است، عدم وجود هیچ‌گونه قرابت_فرهنگی میان سبک و عادات غذایی “پو” با فرهنگ_غذایی ما ایرانی‌هاست. 
🔴👈 نتيـــــــــجه اين درگيري با بخش غذاي “پو” به طور ناخواسته پذيرش_الگوي_غذايي_غربي است که بسياري از مواد زيان‌آور براي سلامتي را وارد زندگي فرد مي‌کند و مصرف‌گرايي را عادي و لازم جلوه مي‌دهد. البته سال‌هاست که فرهنگ_غذایی_فست‌فودی و مک‌دونالدی بخش زیادی از عادات غذایی ایرانی‌ها و به‌ویژه جوانان را به خود اختصاص داده است، اما خوشبختانه غذاهای ایرانی همچنان از جایگاه ویژه در فرهنگ غذایی ما برخوردارند. 
🔴⚠️👈در واقع بسياري از غذاهايي که براي آن پول پرداخت مي‌شود و با خوردن آنها امتياز “پو” افزايش مي يابد، غذاهايي_سالم و مورد نياز نبوده، بلکه تنها به مصرف‌گرايي دامن مي‌زند و نيازهاي_کاذب توليد مي‌کند و به مخاطب چنين القا مي‌شود که در زندگي حقيقي خويش نيز نيازمند مصرف اين مواد خوراکي است.
🔴⚠️👈 نکته_جالب_ديگر اينجاست که براي خريد وسايل مورد نياز پو، پول لازم است که بيشتر از طريق بازي‌هايي که در اين نرم‌افزار گذاشته شده، به دست مي‌آيد. فردي که تنها روزي 5- 4 بار به “پو” سر بزند، نمي‌تواند سکه‌هاي زيادي جمع کند و در نتيجه تنها مي‌تواند براي “پو” خوراکي بخرد. خريد ساير وسایل نیز به پول بيشتري نياز دارد و سبب مي‌شود که فرد 3- 2 ساعت در روز را صرف اين بازي کند.
🔴⚠️👈 بر اين اساس فردي که بازي “پو” را انجام مي‌دهد، مي‌بايست حداقل هر 3 يا 4 ساعت يک‌بار به “پو” سر بزند و نيازهاي “پو” را رفع کند. تازه با اين اندازه سر زدن، او مي‌تواند تنها حداقل نيازهاي “پو” را برطرف کند و براي کسب امتياز بيشتر، زمان بيشتري نياز دارد. يعني ذهن_کاربر_پيوسته_درگير رسيدگي به “پو” مي‌شود. 
‼️ادامه دارد….‼️
✾•┈┈••✦❀✦••┈┈•✾

🚨👈| کانال تخصصی جنگ نرم و تهاجم فرهنگی|🚀

 

https://telegram.me/joinchat/DGObBD-a7xu5CbcwJLrv3Q

✾•┈┈••✦❀✦••┈┈•✾

   جمعه 27 اسفند 1395نظر دهید »

​ایستگاه_تهاجم_فرهنگی

ــــــــــــــــــــــــــ
🔴👈نقد و بررسی بازی پو👉🔴
🔻قسمت اول🔻

🔴⚠️👈 «پو» (pou) یک بازی برای گوشی و تبلت با سیستم عامل‌های اندروید و آی او اس و غیره است که طراحی و فرایند آسانی دارد.
🔴⚠️👈 وقتی این بازی و بازی‌های مشابهش را نصب می کنید، با موجودی مواجه می شوید که رنگش قهوه ای است و چشم های بزرگی دارد. روی صفحه گوشی ایستاده و با آن چشم‌های درشت نگاهتان می کند و منتظر است تا پدر و مادرش را پیدا کند.
🔴⚠️👈وقتی که مادر یا پدرش شدید، دیگر همه مسئولیتش بر گردن شماست. باید سر وقت به او غذا بدهید، سر وقت با او بازی کنید، اورا بخوابانید ، تمیزش کنید و …
🔴⚠️👈 وقتی هم که مرحله بازی بالا رفت، با جمع آوری سکه می توانید برایش خرید کنید و توقعاتش را برآورده کنید و خلاصه هر کاری که می شود برای یک بچه انجام داد!
🔴⚠️👈شاید کسی نداند روزی که «پل سالامه» این بازی ساده را طراحی کرد، چه مخاطبینی برایش در نظر گرفت و جامعه هدفش چه کسانی بودند اما امروز می بینیم که محبوبیت این موجود کوچک و عجیب، مرز سنی و جنسیتی را شکانده و هر کس با هر تحصیلات و سن و جنسیتی، یک بچه قهوه ایِ نیازمند به رسیدگی و توجه توی گوشی یا تبلتش دارد و در برابر او احساس مسئولیت می کند.
‼️ادامه دارد…….‼️
✾•┈┈••✦❀✦••┈┈•✾

🚨👈| کانال تخصصی جنگ نرم و تهاجم فرهنگی|🚀

 

https://telegram.me/joinchat/DGObBD-a7xu5CbcwJLrv3Q

✾•┈┈••✦❀✦••┈┈•✾

   جمعه 27 اسفند 1395نظر دهید »

تربیت کودک نورِدیده:احترام_به_جسم 
“ادامه آسیب های خودشیفتگی”
 2-تنهائي؛ انسان هاي خود شيفته به شدت تنها هستند چون به هيچ كس اعتماد نمي كنند . به خصوص در مورد دختر ها اول خصوصيات جسمي شان را بارز مي كنيم بعد از طرف ديگر آن ها را از مردها و اجتماع مي ترسانيم . تفكر من از همه بالاترم و من برترم عين تنهايي است .
3- نگراني؛ درست مثل هر داشتة ديگري كه هميشه نگرانيم كه از دستشان ندهيم افراد خود شيفته هم هميشه نگرانند كه نكند روزي اين زيبائي يا برتري را از دست بدهند .
4- احساس پوچي و تهي بودن معنوي و عاطفي.
[استادسلطانی] 

   پنجشنبه 26 اسفند 13952 نظر »

تربیت کودک نورِدیده:احترام_به_جسم 
یکی از آسيب هائي كه خود شيفتگي به دنبال دارد تأثير منفي در ارتباط است؛

 انسان نيازمند ارتباط است. تمام ابعاد رشد انسان در هوش متعادل ، رابطة مستقيم با ارتباط دارد . مثل بعد اجتماعي ، عزت نفس و اعتماد به نفس ، همه براي ايجاد ارتباط انسان با ديگران نياز است . بُعد عاطفي براي ارتباط عاطفي ، بُعد عقلاني براي ارتباط عقلاني و غيره .
حال اگر پسر يا دختري در عرصة ارتباطات فقط به جسمش متكي باشد و تنها منبعي كه براي ايجاد ارتباط داشته باشد ، جسمش باشد چه چيزي در انتظار او خواهد بود ؟ يك بخش مهم ريشة اعتياد ، فساد اخلاقي و انحرافات اجتماعي در تحقير جسم و يا خود شيفتگي در دوران كودكي است 
زيبائي جسمي خيلي خوب است و يك ارتباط جسمي و جنسي را غني مي كند ولي اين ارتباط فقط مخصوص همسران است . خصوصيات جسمي نبايد در هر ارتباطي عرضه شود . يكي از مرز بندي هاي ما با دنياي غرب در اين است كه در غرب جسم اهميت پيدا كرده و ارزش شده است و يك نوع زيبائي هاي خاص تبليغ مي شود چون دنياي مصرف است . امروزه خود غرب هم به اين مطلب رسيده است كه خود شيفتگي هاي جسمي چه آسيب هايي به انسان مي زند .
[استادسلطانی] 

   پنجشنبه 26 اسفند 13951 نظر »

 :

ایستگاه_فرهنگ_کتابخوانی

🔴⚠️👈به بچه‌ها پول_عیدی بدهید ….

اما آن را لای کتاب بگذارید
کار_فرهنگی_یعنی_این

ایده_ای_برای_عید_نوروز

فرهنگ_کتابخوانی

   یکشنبه 22 اسفند 1395نظر دهید »

 

ایستگاه_تهاجم_فرهنگی

🔴⚠️👈 رسانه‌ها سبک_بازی کودکان را تغییر میدهند!
🔴👈مواظب فرزندان خود در فضای_مجازی باشید👉🔴
سواد_رسانه_ای

تهاجم_فرهنگی

سبک_بازی_کودکان

   یکشنبه 22 اسفند 1395نظر دهید »

پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله وسلم می فرمایند:

به فرزندان خود احترام بگذارید و آنان را آداب نیکو بیاموزید تا آمرزیده شوید.. 

میزان الحکمه، جلد ۱، ص ۱۰۷ .

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »

 


♦️لكنت زبان در كودكان
لكنت زبان ميتواند بين ١٨ تا ٢٤ ماهگي شروع شود اما اين امكان وجود دارد كه كودكان كمي ديرترى در حدود سه سال و نيمگي به مدت كوتاهي لكنت زبان را تجربه كنند. لكنت زبان دلايل زيادي ميتواند داشته باشد ميتواند كه يكي از دلايل آن سختگيري والدين يا توقع و انتظارات بالاي آنها از كودكان است. 
چگونه به كودك كمك كنيم:

1. اولين قدم اين است مدتي كودك را از محيطهايي كه ممكن است او را مورد تمسخر قرار دهند به مدت دو هفته دور نگه داشت.
2. در طول اين دو هفته بهتر است رفتار شما به گونه ايي باشد كه توجه خاصي به لكنت زبان فرزندتان داده نشود. وقتي زبان او ميگيرد، به چشمهايش زل نزنيد، نشان ندهيد منتظر هستيد، ناراحت يا دستپاچه نشويد، به حرف زدن او كمك نكيند، و جملات او را كامل نكنيد. با او مانند هميشه رفتار كنيد.
3. با اعضاي فاميل و دوستان خود كه مجبور به رفت و آمديد صحبت كنيد و از آنها بخواهيد به روش بالا با فرزندتان برخورد كنند.
4. اگر فرزندتان به دليل اتفاق خاصي دچار لكنت شده است به او كمك كنيد احساس امنيت و آرامش داشته باشد.

5. با هم آواز بخوانيد. كلمات آهنگين و داراي ريتم آرام، به لكنت كودكان بسيار كمك ميكند مخصوصا زماني كه با آهنگ همراه باشد.
6. به او بياموزيد همراه موسيقي، كف پاي خود را آرام روي زمين بزند و با آهنگ همراه شود. تكان پايش حواس كودك را از حرف زدن منحرف ميكند و كودك احساس فشار رواني كمتري خواهد داشت.
7. اگر لكنت او ادامه داشت يا بدتر شد با متخصص كودكان مشورت كنيد.

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »


 ♦️ براي فرزندانمان آتش زير خاكستر نباشيم!
🔸 ما در روز به دفعات خشمگين يا عصباني ميشويم، اما سكوت ميكنيم. اگر نتوانيم خشمان را به درستي ابراز كنيم يا با گفتگوي ذهني خود را تحريك كنيم تبديل به آتش زير خاكستر ميشويم.
🔺 و كودك از همه جا بي خبر ما با جرقه اي كوچك باعث گر گرفتگي ما ميشود.
🔸 در رابطه با فرزندمان آتش زير خاكستر نباشيم كه با گر گرفتمان او را بسوزانيم.
🔺 اگر از كار، همسر، فاميل، مشكلات مالي، كار خانه، بي خوابي، خستگي يا … مسايل ديگر ناراحت هستيم قبل از گر گرفتن، مشكلاتمان را حل كنيم يا حداقل حضورشان را بپذيريم و با مشكلات سازگار شويم.

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »


 کم_رویی
📍از فرزندتان بخواهید معلم شما شود و آنچه را که در کلاس یاد گرفته به شما یاد بدهد.👌

یا از او بخواهید به عروسک هایش که بچه‌های تنبلی هم​
 هستند، درس بدهد📖

 خواهید دید که او با تصور کردن خودش در موقعیتی قدرتمند و اثرگذار، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و به خوبی از پس اجرای نقش برمی آید.☺️☺️
👈ویا یک میکروفن خیالی جلوی فرزندتان بگیرید و با او مصاحبه کنید.🎙

 نظر او را درباره رنگ لباسش، آب و هوا، غذای مورد علاقه‌اش و… بپرسید و تا می‌توانید این مصاحبه را طولانی کنید. با این کار فرزندتان هم ابراز نظر و عقیده‌اش را تمرین می‌کند و هم صحبت کردن مقابل جمعیت را یاد می‌گیرد.✅

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »

 

🔵 نکته_های_آموزشی🔵

🍊غذا خوردن کودک در جمع همسالان را تقویت کنید.🍊
وقتی بچه ها با هم هستند بهتر غذا می خورند.

 اگر فرزند شما در حال بازی کردن با دوستانش است، 

از آنها بخواهید همه برای غذا خوردن بیایند 

یا اینکه غذای شان را به محل بازی شان ببرید. 
🌷یا در این زمان شرایطی را فراهم کنید که فرزند شما با کودکی که اشتهای خوبی دارد و خوب غذا می خورد، همراه شود.
🌹🌹 بچه ها معمولا از هم تقلید می کنند. 

ممکن است فرزند شما هم برای امتحان کردن غذا تشویق شود. 
👈در این راستا می توانید از کودک خود یا بچه های دیگر هنگام خوردن غذا فیلم بگیرید 

و بعضی وقت ها این فیلم را برای فرزندتان بگذارید 

👍تا او به خوردن غذا تشویق شود. 

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »

 ‍ 🎉🎉🎉🎉🎉

فرزندان_نوک_زبانی
6⃣👈وقتي كودك جمله اي مي گويد كه يكي از كلمات آن را بد تلفظ مي كند،

✅ مناسب تر است كه جمله دوباره به طور صحيح تكرار شود. 
⛔️مثلاً به كودك گفته نشود: «آدم نمي گويد زاكت بايد بگويي ژاكت!» 
👈به جاي اين حرف، خيلي ساده جمله صحيح را اين طور تكرار مي كنيم: 

«عزيزم، ژاكت تو روي صندلي است.»

 بيشتر اوقات تا همين مقدار كافي است كه كودك كم كم متوجه مشكل زبان خود بشود

 و خودش شروع كند و اشتباهاتش را اصلاح كند. 
✅شش ماه بعد، دوباره او را آزمايش مي كنيم،

 اگر بعد از همه توصيه ها باز كودك نوك زباني صحبت مي كند،

 در اين جا ديگر نوبت متخصصان گفتاردرماني است كه مسئوليت او را به عهده بگيرند.

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »


 


تربیت_فرزند
چگـونه بگـوییـم تـا فرزنـدمـان گـوش کنـد؟
سعـی کنـیـد حتی المقدور دستوراتی که به فرزندتان میدهید مثبـت باشد. 
مثلا:
به جای اينکه بگيم «نپر» رومبل ×

«بپر» بغل بابا √
به لحاظ روانی ازچيزی که منع می شيم تحريک می شيم انجام بديم!
به جای انجام نده و نکن بگو چه کاری انجام بده👌

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »

 


🔵 نکته_های_تربیتی 🔵

💠پدر و مادر لجباز… کودکی لجبار بار می آورند!
❌پدر و مادری که حرف کودکشان را گوش نمیکنند و در پی باز کردن کودک از سر خودشان هستند،نباید توقع داشته باشند کودکشان حرف آنها را بشنود.
💢ترساندن و تنبيه هرگز هرگز از كودكانمان انسان بهتري نخواهد ساخت. تنبيه تنها باعث افزايش اضطراب در كودكان است. وظيفه والدين اموختن كار خوب به كودكان است نه بازداشتن انها از كار بد!! 
📚مطالعات نشان می‌دهد که اگر به کودک چیزی را مدام بگویید او هم شروع به مخالفت با شما میکند. در حالیکه اگر بعد از یکبار گفتن ادامه ندهید کودک هم آن را رها خواهد کرد. به عنوان مثال، وقتی روی میز می‌زند اگر یکبار به او بگویید که “نزن پسرم” فوقش دو بار می‌زند و بعد آن را کنار می‌گذارد ولی اگر بگوییم “نزن! نکن! من به تو نگفتم و …” کودک شروع به لجبازی می‌کند و آن را ادامه می‌دهد. 
💯دقت کنید: پدر و مادری دو گوش شنوا میخواهد نه یک زبان گویا. قرار نیست پدر و مادر متکلم وحده باشند. هر پدر و مادری که حرف میزند و گوش شنوایی برای شنیدن سخن کودکش ندارد کودکش را از پای خواهد انداخت!

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »

 🔵 نکته_های_تربیتی 🔵

💠پدر و مادر لجباز… کودکی لجبار بار می آورند!
❌پدر و مادری که حرف کودکشان را گوش نمیکنند و در پی باز کردن کودک از سر خودشان هستند،نباید توقع داشته باشند کودکشان حرف آنها را بشنود.
💢ترساندن و تنبيه هرگز هرگز از كودكانمان انسان بهتري نخواهد ساخت. تنبيه تنها باعث افزايش اضطراب در كودكان است. وظيفه والدين اموختن كار خوب به كودكان است نه بازداشتن انها از كار بد!! 
📚مطالعات نشان می‌دهد که اگر به کودک چیزی را مدام بگویید او هم شروع به مخالفت با شما میکند. در حالیکه اگر بعد از یکبار گفتن ادامه ندهید کودک هم آن را رها خواهد کرد. به عنوان مثال، وقتی روی میز می‌زند اگر یکبار به او بگویید که “نزن پسرم” فوقش دو بار می‌زند و بعد آن را کنار می‌گذارد ولی اگر بگوییم “نزن! نکن! من به تو نگفتم و …” کودک شروع به لجبازی می‌کند و آن را ادامه می‌دهد. 
💯دقت کنید: پدر و مادری دو گوش شنوا میخواهد نه یک زبان گویا. قرار نیست پدر و مادر متکلم وحده باشند. هر پدر و مادری که حرف میزند و گوش شنوایی برای شنیدن سخن کودکش ندارد کودکش را از پای خواهد انداخت!

   شنبه 21 اسفند 13952 نظر »

 

راهکار هایی برای تقویت استقلال یک دانش آموز ابتدایی👇👇👇
برای ایجاد روحیه استقلال در کودک دبستانی خود، از راهکارهای ذیل استفاده کنید: 

1. برنامه ریزی درسی: با نظر خودش، برنامه ای درسی را تنظیم کنید تا براساس آن، امور مربوط به مدرسه را انجام دهد و مجبور نباشید دائم در این مسأله دخالت کنید و او را متکی به خودتان بار آورید.

 

2. رفت و آمد به مدرسه: در صورت امکان( نزدیکی راه، امنیت، خیابان، دوستان خوب و…) اجازه دهید خود به مدرسه برود و از همراهی او بپرهیزید. 
3. اردوها در صورت اطمینان از مراقبت مربیان در اردوها، او را از رفتن به اردو منع نکنید. با توجه به انجام امور شخصی در اردو، استقلال او تقویت خواهد شد. 
4. جمع همسالان: با فرض داشتن همسالان خوب، اجازه دهید زمانی را با آنان باشد. حتی می تواند گاهی شب را نیز در منزل دوستان خوب و نزدیکان قابل اعتماد بماند. 
5. خرید وسایل شخصی: فرزند شما در سنی است که می تواند برخی از وسایل مورد نیاز خود ( لوازم التحریر، جوراب، نوار کاست، لوح های فشرده، وسایل زینتی اتاق خود و…) را خود و بدون حضور شما بخرد. این عمل در استقلال او بسیار مؤثر است. 
6. اعطای حق انتخاب: به او اجازه دهید انتخابگر باشد. شما می توانید در مسائل گوناگون زندگی، چند گزینه خوب را در اختیارش قرار دهید تا یکی را برگزیند.
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

چـنـد توصیـه       

أ. در حضور او، درباره اش با دیگران فراوان سخن نگویید. این رفتار باعث می شود خود را بنده زر خرید شما بداند. 
ب. وقتی از شما درباره مسأله ای نظر می خواهد، بی درنگ نظر ندهید. ابتدا بگویید: نظر خودت چیست؟! اگر نظر خوبی داشت، بگویید نظر من هم همین است و اگر نظر مناسبی نداشت، نظر دهید؛ ولی نظر او را هم به طور کامل رد نکنید. 
ج. وقتی نظری می دهد ( به ویژه در جمع) هرگز با جمله هایی از قبیل این که « کسی از تو نظر نخواست»یا « این مطلب به بچه ها مربوط نمی شود» و… او را خجالت زده نکنید. 
د. هنگامی که از مدرسه، اردو، منزل نزدیکان یا برنامه ای تفریحی برمی گردد، او را سؤال پیچ نکنید که آیا خوش گذشت؛ مربیان چه کسانی بودند؛ چه کارهایی انجام دادید و… فقط کافی است به او خسته نباشید بگویید ( در صورتی که خودش مایل بود درباره برنامه هایش سخن بگوید، با علاقه مندی به سخنانش گوش دهید).

👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »

 ♦️كودك وابسته و بدون اعتماد بنفس تربيت نكنيد:
وقتی همه کارهای کودک را بهش یادآوری می کنیم

 🔺مشقاتو نوشتی؟

🔺جورابتو درآوردی؟ 

🔺کتابهای فرداتو برداشتی؟ 

🔺دستشویی نداری؟ خودتو خیس نکنی… 
🔸این بچه ها وابسته به تذکرات شما می شوند و تا به آنها یادآوری نشود کارهایشان را انجام نمیدهند

وباید دایم آنها را هُل داد👉

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »

 باید پذیرفت که در برخی از زندگی‌ها قناعت، مفهوم غریبه‌ای شده و در برخی از زندگی‌ها هم توقعات به قدری بالا رفته که قناعت که گنج تمام ناشدنی است، از معنای حقیقی خود فاصله گرفته است.
نیازهای کاذب در زندگی‌ها رسوخ کرده؛ نیازهایی که عدم پاسخ‌گویی به آن‌ها هیچ اتفاقی را در زندگی تولید نمی‌کند: 

امسال باید مبلمان خانه‌ام را نو کنم. پردۀ آن چنانی باید در خانه نصب کنم. تلویزیونlcd باید در خانه بیاورم. تلفن همراهم باید آن چنان باشد. در مهمانی‌های ویژه؛ مثل عروسی نباید لباس تکراری بپوشم. مدل ماشینم را باید بالا ببرم. در مهمانی‌هایم باید چند نوع غذا باشد. دکوراسیون خانه‌ام باید به روز باشد و … . 
این‌ها همه نیازهای کاذبی است که اگر در خانه‌ نباشد، هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد و در شب اول قبر هم کسی نخواهد پرسید که چرا دنبال این‌ها نرفتی؛ اما حالا که تبدیل شده به نیاز، من برای به دست آوردن آن دیگر شب و روز نمی‌شناسم و اگر آن را به دست نیاورم احساس کمبود می‌کنم.
وقتی این نیازها در عرصۀ چشم و هم‌چشمی بیفتد، عطش انسان برای به دست آوردن آن دوصد چندان می‌شود. تأمین پول برای پاسخ‌گویی به این نیازها لازمه‌هایی دارد؛ مثل این که پدر باید دو شیفته کار کند و مادر هم باید شاغل شود؛ این هم یعنی کم‌گذاشتن از وقت تربیت فرزند و پرداختن به نیازهای کاذب.
[کتاب منِ دیگرِ ما]

استاد عباسی

   شنبه 21 اسفند 1395نظر دهید »

 زماني كه از محروميت براي تنبيه فرزند خود استفاده ميكنيد، مثلا تماشاي تلويزيون را ازدست ميدهد چون خواهر خود را كتك زده است، كودك بايد بداند رفتار او مورد تنبيه قرار ميگيرد نه خود او،و فقط قرار است يكبار كودك را تنبيه كنيد،پس داد زدن،غرزدن، شكايت پيش همسر بردن و حرف زدن در مورد كار اشتباهش بعد از محروميت ممنوع است.
قرار است محكم اما مهربان با فرزندتان برخورد كنيد،تنبيه منصفانه باشد،به او قبلا آموزش كار درست را داده ايد،كودك بالاي چهارسال دارد وبه او حق دفاع از خود را قبل از تنبيه بدهيد.

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

 احترام_به_جسم 
متأسفانه خودشيفتگي يك بيماري در جامعة ما است و بچه هاي ما به سرعت در اين مسير طي مي كنند ، درست مثل تيزهوشي . زماني انسان بايد متوجه شود زيبا است كه قدرت صحيح استفاده از اين زيبايي را داشته باشد. و همينطور در مورد تيزهوشي . 
در كشورهاي اروپايي كودكان تيزهوش را فقط معلم و مسئولين مدرسه مي شناسند حتي به والدينش هم نمي گويند تا رفتار طبيعي اين كودك از او گرفته نشود و ارتباطش با همسالانش دچار اختلال نشود. ميانگين نمرهاي آن ها را از ميانگين كلاس پايين تر مي گيرند تا مغرور و خودشيفته نشوند ؛ وقتي وارد دانشگاه شدند به آنها گفته خواهد شد كه از هوش بالايي برخوردارند چون به مرحله اي رسيده اند كه ديگر توانائي و قدرت استفاده از اين خصوصيت را دارند .
اما متأسفانه ما در ايران بچه های 6 و 8 ساله را كه حتي تيزهوش نيستند با يك سري ضوابط اشتباه برچسب تيزهوش مي زنيم و به همه ي جنبه هاي زندگي اين كودك آسيب مي رسانيم .
[استادسلطانی] 

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

 

اگر فرزندان محبت بین والدینشان را ببینند قطعا در یک محیط امن پرورش پیدا می کنند واز روحیه و شخصیت سالمتری برخوردار میشوند
این فرزندان به راحتی میتوانند از رفتار والدینشان الگوبرداری کنند

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

 

ما سال اول زندگى كودكمان به او ياد ميدهيم راه برود و حرف بزند و اولين قدم و اولين كلامش ما را بسيار هيجان زده ميكند.
اما بقيه عمرش از او ميخواهيم ساكت باشد يا آرام بنشيند، و اين بسيار غم انگیز است.

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

 آنچه فرزندان ما را به سمت رشد میراند انرژی بی بدیل و هدیه نظام آفرینش است که در خود کودک است و آنچه تاثیر منفی بر کارکرد رشد کودک دارد و باعث اختلال در فرآیند رشد او می شود اشتباهات ما نیست بلکه ترس های ما بوده که بشدت کودک را نا امن خواهد نموده. 
مهم ترین عامل آسیب در کودکان والدین نا امن است والدینی که بشدت کنترل گر بوده و بشدت از آزمایش و خطا ترس داشته و فرصت رشد متعادل که در بستر آزمایش و خطا به پیش میرود را از خود و کودکان می گیرند.
نفس وجود ما والدین حمایت از کودک و امن کردن جاده رشد است و دادن احساس امنیت به کودک است نه اینکه خودمان منشا نا امنی و احساس نا امنی در کودک شویم .
[دکتر رومی]

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

💠ترس از بچه دار شدن بخاطر تربیت صحیح
🔷🔶🔹بچه‌دار نمی‌شوم چون…⁉️
💖يكي از بهانه‌هايي كه خانواده‌ها در اين زمينه مطرح مي‌كنند، دغدغه تربيت صحيح فرزند است! با اين استدلال كه اگر فرزند به‌صورت صحيح تربيت نشود، مايه شرمساري و عقوبت والدين شده و مورد مواخذه خداوند قرار خواهند گرفت؛ لذا چون توان تربيت فرزند صالح در اين دوره و زمانه‌ فاسد كم است، بهتر است فرزند كمتري داشته باشند!
💖 اين ترس يكي از حيله‌هاي شيطان براي فريب مؤمنان است كه متأسفانه در برخي موارد مؤثر افتاده و زن و شوهر مذهبي به بهانه ترس از معصيت و عقوبت، به دام شر بزرگي مي‌افتند. قرار نيست شيطان رجيم هميشه با وسوسه به اعمال سوء، انسان را فريب دهد بلكه گاه با ترساندن مؤمن از عاقبت يك امر خير، او را از عمل به وظيفه بازمي‌دارد.
💖خداوند متعال در آيه 31سوره اسراء مي‌فرمايد: «وَلَا تَقْتُلُوا أَوْلَادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلَاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِيَّاكُمْ». در اين آيه صحبت از رزق است و البته طبق آيات و روايات، رزق علاوه بر جنبه مادي، جنبه معنوي هم دارد و خداوند انسان‌ها را از رزق معنوي كه تربيت نيز مي‌تواند يكي از اقسام آن باشد، بهره‌مند مي‌كند و اگرچه اينجا اشاره به ترس از فقر است و انسان را از كشتن فرزندان به‌خاطر ترس از فقر و تنگدستي نهي كرده اما اگر اصل را بر «ترس» بگيريم، آيا مي‌توان بين ترس از فقر(‌كه رزق مادي است) و ترس از تربيت صحيح (‌كه رزق معنوي است‌)تفاوتي قائل شد؟
💖مؤمني كه با توكل به خدا و براي رضاي او فرزند مي‌آورد و معتقد به رزاقيت خداوند است، چطور به ياري او در راه تربيت فرزندانش اعتماد ندارد؟

آيا امكان دارد خداوند رحمان صرفا روزي مادي انسان را ضمانت كرده باشد و مؤمنان را در مسير تربيت صحيح فرزندان‌‌شان ياري نكند؟
👈از طرفي، چه اطميناني هست كه فرزندِ كمتر حتما صالح‌تر تربيت شود و يا فرزندانِ بيشتر، تربيت نشوند؟! درواقع اسلام در اين خصوص، هم به كميت توجه دارد و هم به كيفيت. همانگونه كه توصيه‌هاي بسياري مبني بر دقت در تربيت فرزند به ما رسيده، روايات مستندي هم درباره كثرت جمعيت نقل شده كه مشهورترين آنها حديثي از پيامبر اكرم(ص) است كه مي‌فرمايند: «من در قيامت به كثرت شما بر امت‌هاي ديگر مباهات مي‌كنم.» (وسائل، ج 15، ابواب اولاد، باب1)
دغدغه يا همان ترس از تربيت، مكري است كه 👈شيطان در دل و ذهن مومنان مي‌اندازد. قطعاً كسي كه راه … .
🌸در ادامه بیشتر بخوانید:

💟👉 https://goo.gl/7oMl23

   جمعه 20 اسفند 1395نظر دهید »

 

اگر_قرار_بود_یک_بار_دیگر_فرزندم_را_بزرگ_کنم …

🌹

اگر قرار بود یک بار دیگر فرزندم را بزرگ کنم …

 انگشتم را کم تر به نشانه تهدید به سوی او می گرفتم، کمتر به ادب کردن او می اندیشیدم و در مقابل، بیش تر به برقراری ارتباط با او اهمیت میدادم . 

کمتر به ساعتم نگاه می کردم وچشم هایم را بیش تر برای نگاه کردن به او به کار می گرفتم.

 با او بیش تر به گردش می رفتم ، بادبادک های بیش تری به آسمان میفرستادم. 

کم تر خود را جدی می گرفتم ،اما جدی تر با او بازی می کردم. 

دشت های بیش تری با او می پیمودم و ستارگان بیش تری را با او تماشا میکردم.

 کم تر او را میکشیدم که تندتر راه برود و بیش تر در آغوشش میکشیدم. 

رفتار خشک وسخت گیرانه ام را کم تر به کار میبردم و درعوض بیش تر حمایتش میکردم. 

به جای فکر کردن به ساختن خانه ، اعتماد به نفس اورا میساختم و به جای این که عشق به قدرت را در خود رشد دهم، قدرت عشق ورزیدن را در خود پرورش میدادم.

اگر قرار بود یک بار دیگر فرزندم را بزرگ کنم ✨

🌹

❤️

   پنجشنبه 19 اسفند 1395نظر دهید »

 

🌺 پیامبر اکرم صلی الله علیه می فرمایند: 
«چنانچه فرزند عاق پدر و مادر مى‏ شود هر گاه حقوق ایشان را به جاى نیاورد، پدر و مادر نیز عاق فرزند مى‏ شوند هر گاه نیكوكار باشد و حقوق فرزند را رعایت نكنند »
📚 (الخصال/ترجمه مدرس گیلانى/ ج‏1/ 43 )
✅🌹 

   سه شنبه 17 اسفند 1395نظر دهید »

 همه ما بارها از عاق والدین شنیده ایم ،اما بسیاری نمی دانند که در دین مبین اسلام ما عاق فرزند هم داریم ، اما اینکه عاق فرزند چیست و شامل چه کسانی می شود، این روایت رسول خدا صل الله علیه و آله با کمال صراحت و روشنی آنرا بیان می کند:
قال رسول الله صل الله علیه و آله:

يا عليّ، لعن اللّه والدين حملا ولدهما على عقوقهما.

يا عليّ، يلزم الوالدين من عقوق ولدهما ما يلزم الولد لهما من عقوقهما.

يا عليّ، رحم اللّه والدين حملا ولدهما على برّهما.
((اى على: خدا لعنت كند پدر و مادرى را كه (با رفتارشان) فرزندشان را به عقوق (بی مهرى و بی حرمتى) نسبت به خودشان وا دارند.

اى على: گناه و نتيجه عقوق (بی ‏مهرى و بی حرمتى) فرزند براى پدر و مادر همانطور است كه عقوق پدر و مادر براى فرزند می ‏باشد.

اى على: خدا رحمت كند پدر و مادرى را كه باعث احسان و نيكى فرزند به خودشان شوند.))

📚 تحرير المواعظ العددية/ على مشكينى/‏الهادی/قم/ص ۶۹۵ .
✅🌹

   سه شنبه 17 اسفند 13952 نظر »

 

🌺 سكونى از امام صادق (علیه السلام) و او از پدرانش نقل مى‏كند كه پیامبر خدا (صلوات الله علیه ) فرمود: 
بر پدر و مادر در صورتى كه فرزندشان صالح باشد رعایت همان چیزى لازم است كه رعایت آن بر فرزند لازم است. 
📚 (الخصال / ترجمه جعفرى/ ج‏1/  91)
✅🌹

   سه شنبه 17 اسفند 13951 نظر »

 

ارتباط_با_فرزند
💠کتاب خواندن براي کودک:
✔️کتاب خواندن مرتب براي کودکتان باعث مي‌شود مهارت‌هاي کلامي‌اش توسعه يابد. 
💢اگر خواندن براي کودکتان را خيلي زود شروع کنيد او علاقه بيشتر و متداومي نسبت به کتاب خواندن پيدا خواهد کرد. مهارت‌هاي خوب کلامي يک ابزار موفقيت در سنين جواني او خواهد شد.

   شنبه 14 اسفند 1395نظر دهید »

 💕💕
دکتر_هلاکویی 

🔴خراب کردن وجهه پدر ومادر توسط یکدیگر

❎پشت هم را خالی کردن مقابل خواسته‌های بچه‌ها، یکی دیگر از خطاهایی است که هر پدر و مادری ممکن است انجام دهند.
🌼به‌عنوان مثال، اگر پدر خانواده، شرط بستنی خوردن را تمیز کردن اتاق قرار داده، شما هم پیرو این شرط باشید و از روی دل‌سوزی، در صورتی که فرزندتان، اتاقش را مرتب نکرده، به او بستنی ندهید.
✅روش درست: متحد بودن پدر و مادر، یکی از مهم‌ترین مسایلی است که باید توسط والدین رعایت شود. ممکن است شما روش‌های مختلفی برای تربیت و تنبیه کردن فرزندتان داشته باشید و می‌توانید در مورد آن‌ها با یکدیگر صحبت کنید، اما هرگز سعی نکنید مقابل فرزندتان، تلاش دیگری را کم‌تر جلوه دهید.

   شنبه 14 اسفند 13951 نظر »

 :

كودكان تا ٤ سالگي معناي شريك شدن را نميفهمند. 

از آنها انتظار نداشته باشيد 

و به آنها برچسب خساست نزنيد 

اما با بازي كردن شريك شدن را كم كم به آنها بياموزيد. 
💕💕💕
🌺 e

   شنبه 14 اسفند 13951 نظر »

 🔸اشتباهات کودک را گردن کسی نیندازید مثلا زمانيكه فرزندتان زمين ميخورد ميز را دخ نكنيد

يا وقتي كار اشتباهي ميكند نگوييد. 
🔺بچه من نبوده!

🔺شیطون گولش زده!

🔺بچه ی همسایه بوده!
زیرا:
🔸با اين كار به فرزندمان می‌آموزیم مسئولیت کارت را نپذیر!

 وكودك یاد‌ می‌گیرد براي اتفاقات افتاده ديگران را مقصر بداند.

   شنبه 14 اسفند 13951 نظر »

 

ناسزاگويي در كودكان معمولابه دليل جلب توجه ديگران،لجبازي يااعتراض به روش سختگيرانه والدين است.بنابراين والدين بهتر است فقط يكبارتذكركوتاه بدهندوبعد به كارفرزندشان بي اعتنايي كنند

🌺 e

   شنبه 14 اسفند 1395نظر دهید »

 تصور کنید فرش خانه تان آتش گرفته و شما دو لیوان در دست دارید؛ اولی آب و دومی نفت، کدام لیوان را روی آتش خالی می کنید؟ 
داد زدن، تهدید کردن، تمسخر، توهین و تحقیر کردن، انتقاد کردن، کتک زدن، قهرکردن و محروم کردن کودک مانند لیوان نفت دردست شما باعث شعله ور شدن آتش خشم شما و فرزندتان خواهد شد .
اما همدلی، درک متقابل، احترام، عشق، گوش دادن، آموزش دادن امیدوار بودن، آرام بودن، مدیریت رفتار خود را داشتن همان لیوان آبی است که نه تنها آتش را خاموش می کند، که به شما توانایی حل مشکلات را خواهد داد .
فراموش نکنید شما قدرت انتخاب دارید. 

لیوان آب را انتخاب می کنید یا لیوان نفت را؟
 

   شنبه 14 اسفند 13951 نظر »

 کودکان باید متوجه دوست داشتن والدینشان و محبتی که بین پدر و مادرشان است، بشوند تا هم احساس امنیت کنند و هم این که محبت کردن به همسر را آموزش ببینند.
 ولی باید این نوع محبت بین والدین بسیار با برنامه و دقیق باشد تا حس کنجکاوی جنسی فرزندان را برانگیخته نکند. 
رسول خدا (ص) می فرماید: اگر طفل شیرخوار شاهد روابط جنسی باشد و بعدها این طفل اگر از انحراف سر در آورد، پدر و مادر باید خود را در این انحراف مقصر بدانند.

و اما یک نکته دیگر اینکه… 

کلید تربیت یک کلمه است و آن اینکه با فرزندانتان رفیق شوید و نگذارید قبل از شما کسان دیگری با آن ها رفیق شوند.

   شنبه 14 اسفند 1395نظر دهید »

   ‌ 🌀🌀🌀🌀🌀

💠 زیبایی جسمی خیلی خوب است و یک ارتباط جسمی و جنسی را غنی می کند
🌀 ولی این ارتباط فقط مخصوص همسران است 

(نه برای کودکان چون اگر زیبایی آنها را خیلی اهمیت دهیم وبه نمایش بگذاریم باعث خودشیفتگی آنها میشویم و باعث میشویم درآینده آنها فقط متکی به زیبایی جسمی خود باشد وآنهادر روابط اجتماعی خود به مشکل برمیخورند)
استادسلطانی 

💟 

   شنبه 14 اسفند 1395نظر دهید »

 احترام_به_جسم 

اولين مسئله ي ما در حوزة جسم كودك  « احترام به جسم كودك است.» ما، در احترام به جسم كودك و هر پديده ي ديگري يك خط تعادل داريم تا مواظب باشيم دچار افراط و تفريط نشويم .
خط تعادل احترام به جسم يعني تعريف و تمجيد از جسم كودك . يعني پذيرش جسم او ( پذيرش يعني شاد بودن مادر از وجود كودك نه تحمل او و به معني : « تو براي من بهتريني » ، است ) و احترام به جسم يعني محبت بي قيد و شرط به جسم كودك ، همان گونه كه هست .
همه ي كارهايي كه ما به عنوان پدر و مادر براي فرزندان مان انجام مي دهيم ، همه مي توانند انجام دهند ولي آن چه كاري است كه خاص والدين است و از هيچ كس ديگري بر نمي آيد چيست ؟
تنها كاري كه خاص والدين است، محبت بی قید و شرط است. محبت بي قيد و شرط را غير از پدر و مادر هيچ كس ديگري نمي تواند براي كودك داشته باشد . با هر خصوصيت و هر ويژگي كه كودك دارد . « تو براي من بهتريني » .

در نقد و انتقاد از بچه ها بايد كار و عمل نقد شود . خصوصيات جسمي را نبايد تحقير كرد. ما بچه را تنبيه مي كنيم اما با حفظ حرمت جسم او.

تنبیه بدنی جسم کودک را تحقیر می کند و به روح کودک آسیب میزند
هرگز به جسم كودك بي حرمتي و حرمت شکنی نمی کنیم. 
درمساله جسم باید تعادل را رعایت کنیم

از خط تعادل كه پايين بياييم ، تحقير جسم صورت گرفته است.

واز خط تعادل بالا بریم و زیاد از خصوصیات جسمی کودک تعریف وتمجید کنید خودشیفتگی وخود برتربینی بوجود می آید
استاد سلطانی

   شنبه 14 اسفند 13951 نظر »

 

🌺 امیرالمومنین امام على عليه السّلام فرمودند:
هر كه در كودكى نياموزد، در بزرگسالى پيشرفت نكند!
📚منتخب ميزان الحكمه، ۳۲۲

✅🌹

   جمعه 13 اسفند 1395نظر دهید »

 

 💃

“تو کارای خونه تکونی همسرتون را هم به همکاری دعوت کنید”

⁉️چطوری؟

✅تاییدش کنید

مثلا بهش بگید که چقدر قوی و پرزوره برای کارهای سنگین

✅کافیه یه کم احساس تامین بهش بدید؛

بهش بگید که به کمکش “نیاااز” دارید

مردها از این که بتونن نیاز همسرشون را تامین کنن خیلی احساس خوبی پیدا میکنن

✅تشکر و قدردانی یادتون باشه؛

یه کار “کوچیک” که کرد یه تشکر “بزرگ” ازش بکنید

مردهای ما ،

همون پسر بچه های کوچولویی هستن که با این تفکر بزرگ شدن که :

“مرد که تو خونه کار نمیکنه”

و یا از بچگی مسئولیتی تو انجام کارهای خونه بهشون داده نشده و اینجوری بار اومدن…

و یا حتی خودمون از اول ازدواج همه ی کارهای خونه را به تنهایی انجام دادیم و از اونها کمک نخواستیم و اونها هم به این روال عادت کردن…
پس درکشون کنید که اگر این مدلی هستن خودشون تقصیری ندارن و تربیت خانوادگیشون و یا رفتارهای اشتباه ما باعثش شده

حالا هم 

بدون اینکه سرزنششون کنید و بدون درست کردن جنگ اعصاب 

با کمک این تکنیک ها ،

ازشون بخوایم که تو کارهای خونه همکاری کنن باهامون.
من منظورم این نیست که مردی که دوشیفت کار میکنه و خسته و کوفته میاد خونه را تحت فشار قرار بدیم هاااا!

ولی باور کنید خیلی مردها هستن که حتی حاضر نیستن رختخواب خودشونو جمع کنن

و یا یه بشقاب از تو سفره ای که غذا خوردن را جمع کنن ببرن تو آشپزخونه

و یا آقا لم داده رو مبل با موبایلش گیم میزنه اونوقت خانوم به تنهایی تمام کارها را انجام میده……

پس راهش یادتون باشه:

تایید و تعریف

شکوه تامین

تشکر

 💃
خانوم های محترم! 

شما این خیانتو در حق بچه هاتون و همسر آیندشون نکنید؛

شما از بچگی به بچه هاتون مسئولیت بدید و اونها را با مسئولیت بار بیارید؛

مثلا

موقعی که دارید وسایل سفره را میچینید، یه قاشق هم بدید دست پسر بچه ی دوسالتون بگید اینو ببر بذار سر سفره!👶
یا مثلا یه مقدار خیلی کمی پول بدید به پسرتون که دبستانیه،بهش بگید شام امشبمون با تو!

برو ببینیم چه موادی میخری تا باهاش شام درست کنیم!

اینجوری بچتون یاد میگیره یه مقدار محدود پول را چطوری مدیریت کنه!
یا به دختربچه تون از همون بچگی تو درست کردن غذا و… مسئولیت بدید:

-دخترم این سیب زمینی ها را شما خرد کن(اشکال نداره اگر کج و کوله خردشون کرد)

-دخترم پیازها را تو ماهیتابه رو گاز یه تاب میدی

(متاسفانه بعضی از تازه عروس ها اصلا بلد نیستن آشپزی کنن😑)

یا خیلی مسئولیت های کوچیک دیگه…

👈اگر هم خرابکاری کردن به هیییییچ وجه تخریبشون نکنید

چون ممکنه باعث بشه برای همیشه سرکوب بشن

   جمعه 13 اسفند 1395نظر دهید »

 
ایستگاه_تربیت_فرزند
🔴👈فواید بوسیدن فرزند👉🔴
🔻قابــــل توجه والدین عزیز🔻:

🔴⚠️👈 بوسیدن_فرزند پرخاشگری او را کاهش میدهد و انرژی‌های اضافی او را تخلیه میکند!
🔴⚠️👈 بوسیدن_فرزند باعث میشود رابطه عاطفی و روانی بین فرزند و والدین تقویت شود!
🔴⚠️👈 بوسیدن_فرزند باعث میشود که کودک در کنار والدین احساس امنیت بیشتری بکند!
🔴⚠️👈 بوسیدن_فرزند اشتهای روانی و غذایی او را افزایش میدهد!
🔴⚠️👈 هنگام_بوسیدن_فرزند میتوان سفارش‌های لازم تربیتی و آموزشی را به او گوشزد کرد (در این موقعیت همکاری کودک بالاست)
🔴⚠️👈 نکته_آخر : بچه هایتان را خیلی ببوسید مخصوص‍‍اً دست های آنها را .دست هایشان را روی گونه‌تان بگذارید. چون دست مغز دوم و یک عضو کلیدی و بسیار مهم است!
✾•┈┈••✦❀✦••┈┈•✾
🔵
🔵👇

 

https://telegram.me/joinchat/DGObBD-a7xu5CbcwJLrv3Q

   جمعه 13 اسفند 1395نظر دهید »

 ✿♡ ♡✿:

🍁☘🍁

💠شخصی می گفت : زنی حکایت خود را برایم تعریف کرد که از کسی چنین چیزی نشنیده بودم … او گفت : 

☘🌺☘☘🌺☘☘🌺☘☘

🏡 من در خانه ام همه اتاقهای منزلم را اسم گذاری کرده ام،
🛋 اتاق نشیمن را اتاق تهلیل نامیده ام

🌟 و هر گاه وارد آن شدم لااله الاالله می گویم،
🍽 آشپزخانه ام اتاق استغفار است ، 

🌟 وارد آن که شدم ذکر استغفار را می گویم ، 
👒 اتاقی که مخصوص پذیرایی از مهمان ها را اتاق صلوات نامیده ام ،
💛 در آشپزخانه که کار می کنم و غذا می پزم استغفار می گویم

💙 و اتاق بچه‌ها را که تمیز می کنم تسبیح را با خود زمزمه می کنم،

💜 هنگام آب دادن به درخت و گلدانها تکبیر را تکرار میکنم
🍃🌹 و خلاصه در هر اتاق و مکان تا از کارم در آنجا تمام می شوم ذکری که نامش را بر آن جا

گذاشته ام می خوانم تا زبانم از ذکر غافل نباشد،
💖 به این شیوه کارم نیز لذت بخش تر است و قلبم مطمئن است و برکت به خانه ام می آید .!
 

👌🌷 از این فکر جالب او واقعا خوشم آمد ، 

 به شما هم می گویم تا لذت ببرید .ه
🍁🍃

   جمعه 13 اسفند 1395نظر دهید »

  

تنبیه 
تنبیه کودک، باید همزمان با کار بد او باشد.

نمی توان فرزندمان را به خاطر کار بد دیروز، امروز تنبیه کنیم.

تهدید
چه قدر مي گوييد: “ اگر بلند بشم من ميدونم و تو” . مي دانيد در ذهن بچه چه مي گذرد؟ و چه اتفاقي مي افتد؟ مادر يا پدر يعني خدا، عظمت مطلق، گفته اگر بلند بشم… حالا اگر بلند بشه چي ميشه؟ و فرزند دچار اضطراب مي شود و ترس از موهون.
 گاهي هم تهديد به كارهاي عجيب مثل “الان ميام له ات مي كنم،” او خودش را در اين حالت تصور مي كند و دچار وحشت مي شود. روزها اين حرف ها در ذهن فرزندتان مي ماند چون پدر و مادر در ذهن او خدا هستند و دروغ نمي گويند پس اگر حرفي مي زنند حتماً عمل مي كنند. 

“بذار شب بابات بياد بهت ميگم، حسابتو مي رسم، با كمربند سياهت مي كنم و جگرت را در مي آورم،”

 همه اين تهديد ها باعث آسيب هاي ذهني در فرزندتان مي شود. قلعه ي تنهايي و ترس ذهني را ايجاد مي كند و ماندگار مي شود. اقتدار مادر زير سؤال مي رود و تعارض به وجود مي آيد، 
 تا هفت سالگي و از اين سن به بعد هم كه ديگر از پس اين گونه بچه بر نخواهيم آمد چون كاملاً خاطرش جمع مي شوند كه امنيت برقرار است وپدر و مادرم فقط بيخودي حرف مي زنند پس هر كاري دلم بخواهد مي كنم.
بنابراين اگر دچار وسوسه ي كتك زدن شديد، بزنيد ولي تهديد نكنيد چون تهديد خيلي مخرب تر است.
[استاد سلطانی]

   جمعه 13 اسفند 1395نظر دهید »

 

در تربیت فرزند، زیاد سختگیر نباش . 
 باغبان، درخت جوان را كه هنوز خوب ریشه ندوانیده، به شدت تكان نمی دهد. 

   جمعه 13 اسفند 1395نظر دهید »

گر ما به تربیت فرزندمان در كودكی و نوجوانی همت نكنیم و بذر ادب را در دلش نكاریم 

 خدا را فراموش نکن

حضرت در نخستین فرازهای وصیت شان، امام حسن(ع) را به تقوی و یاد خدا فرامی خوانند؛ درست بعد از اینكه به او می گویند تو پاره تن منی! ایشان این توصیه را تنها به عنوان امام یا حاكم اسلامی، بیان نمی كنند؛ این یك درخواست و وصیت، پدرانه هم هست. در واقع می خواهند بگویند كه چون این همه دوستت دارم و برایم ارزشمندی به تو می گویم كه «از خدا پروا داشته باش و به دستورات او پایبند باش». ما به عنوان والدین، چقدر نگران كم و كیف ارتباط فرزندمان با خدا هستیم؟ چقدر برنامه داریم كه دستورات الهی را یاد بگیرد و به آنها پایبند باشد؟ آنقدر كه نگرانیم كدام مدرسه برود؟ از چه سنی كلاس زبان را شروع كند؟ چه بپوشد؟ چه تولدی برایش بگیریم؟ و… نگران این هستیم كه یك تكیه گاه محكم و دائمی به نام خداوند متعال را به فرزندمان معرفی كنیم؟ برای معرفی درست و كامل این تكیه گاه اخلاقی، چقدر هزینه می كنیم؟ چقدر زمان می گذاریم؟
آماده کردن نوجوان برای عبور از گردنه های دیرگذر

در جای جای نامه، شاهد بررسی و تأكید بر سختی ها و قوانین حتمی دنیا هستیم؛ مسائلی همچون مرگ، گذر زمان، بیماری، نرسیدن به آرزوها و…؛ «و بدان كه در برابر تو راهی است بس دراز و با مشقت بسیار». «و بدان كه در این سفر، مسیرت همه هموار نیست بلكه پشته های سخت و گردنه های دیرگذر در انتظار تو است». نوجوان باید بداند كه قرار نیست در دنیا به تمامی خواسته هایش برسد. باید بداند كه موانع، همیشه و همه جا هستند، هیچ چیز به سادگی به دست نمی آید و حتی ممكن است بعد از تلاش های فراوان باز هم از دست برود. بگذارید فرزندتان با مشكلات آشنا شود، برایش طرح مسئله كنید و نگویید: «بچه م عقده ای می شه». كسی كه می داند مسیرش سخت است، انتظار سختی را دارد، با هر پیش آمدی غافلگیر نشده و دست و پایش را گم نمی كند و به ورطه افسردگی كشیده نمی شود. كسی كه می داند گردنه های دیرگذر در انتظارش است، خواه ناخواه صبر را فرا گرفته و درگشایش كارهایش از صبر كمك می گیرد. همچنین لازم است فرزند ما بداند كه مرگ، ملازم زندگی است. چرا همیشه او را از مفهوم مرگ و مردن دور نگه می داریم؟ كودك و نوجوان باید با اینگونه مفاهیم آشنا شوند. شما مسئولید كه او را با تمامی حقایق آشنا كنید اما به روشی كه كمترین آسیب را داشته و برخاسته از محبت درونی شما باشد.
قرآن بیاموز و با قران باش

در باب یادگرفتنی ها، حضرت می فرمایند: «بر آن شدم كه ابتدا به تو قرآن بیاموزم و تو را از ترجمان و تأویل آن آگاه كنم» مگر راهكاری روشن تر از این هم داریم؟ آموزش قرآن به كودك مسئله ای است كه باید به آن توجه كرد و برایش وقت گذاشت و البته حفظ قرآن تنها یكی از راه های آموزش آن است. آشنایی كودكان با مفاهیم قرآنی، داستان های قرآن، اما و اگرها و باید و نبایدهاست كه در ذهن او یك نقشه راه ترسیم می كند و تربیت كلی او را به عهده می گیرد. بنابراین از این امر مهم به هیچ وجه غافل نشوید.
مسئولیت خودت را داشته باش

از همان ابتدای نامه، حضرت به فرزندشان توصیه می كنند كه حواس خود را كاملا معطوف به خود كند و فراموش نكند كه در قبال خودش مسئولیت بزرگی دارد و آنقدر این مسئولیت، بزرگ و وقت گیر است كه زمانی برای توجه به عیب و نقص دیگران پیش نمی آید؛ «فهمیدم كه من پیش و بیش از آنكه مسئول مردمان باشم، وظیفه دار خودم هستم و بر این دریافت و دغدغه ام عقل نیز صحه گذاشت و تكلیفم را بی هیچ پرده و پیرایه روشن ساخت»، «در آنچه نمی دانی دخالت نكن»، «سخنی را كه وظیفه نداری نگو»، «و نگو آنچه نمی دانی، هرچند كم باشد آنچه می دانی»؛ در این نكات، آنقدر حرف نهفته است كه می توان كل این صفحه و این مطلب را به آن اختصاص داد. این سخن می تواند هم سرلوحه تربیت خود ما و هم تربیت فرزندمان باشد.

سفارش این نكات، بر اهمیت پرورش عقل و عقلانیت در روابط فردی و اجتماعی صحه می گذارد. كافی است خودمان به عنوان والد، به این چند فراز عمل كنیم و حواسمان بیشتر از هرچیز پی اصلاح و تربیت خودمان باشد، آن وقت است كه فرزند ما همانگونه می شود كه ما هستیم. 
منبع :http://www.beytoote.com/baby/tuition/teen4-training.html?m=1 

   جمعه 13 اسفند 13951 نظر »

یکی از مهم ترین دغدغه های خانواده ها برای فرزندآوری، بحث تربیت است 

یکی از مهم ترین دغدغه های خانواده ها برای فرزندآوری، بحث تربیت است. كم نشنیده ایم كه زن و مردهایی می گویند: «در دنیای كنونی چطور می توان كودك را از گزند این همه انحراف و آسیب دور نگه داشت»؟
 والدین زیادی هستند كه در مسیر تربیتی شان دچار شك و ندانستن ها شده و در بهترین حالت دست به دامن روانشناسی می شوند؛ روانشناسی ای كه همه مان می دانیم خاستگاهش تمدن غرب است و هنوز به آن شكل كه باید بومی نشده كه با پیچیدگی های متفاوت و عرف و شرع ما مردمان مسلمان جور در بیاید. درعین حال غافلیم از منابع پرباری كه در دسترس مان هست و بی اعتنا از كنارشان می گذریم. اگر توصیه های روانشناسی و تربیتی معاصر غربی را یك پیشنهاد برای تربیت بدانیم، باید قبول كنیم كه بسیاری از این پیشنهادها و راهكارها هنوز نتیجه شان روشن نیست اما ما توصیه نامه ها و فرامینی دینی برای تربیت خود و فرزندانمان در دسترس داریم كه نتیجه اش مشخص است.
 نهج البلاغه حضرت علی(ع) سرشار از نكات تربیتی است؛ یعنی بیش از هرچیز دیگر، راهكارهای تربیتی ارائه می كند و برای كسی كه می خواهد تربیت شود و تربیت كند بهترین و روشنگرترین منبع است. در میان نامه ها، خطبه ها و حكمت ها، نامه 31 نهج البلاغه كه خطاب به امام حسن(ع) نوشته شده یكی از برترین اسناد تربیتی است. كافی است بخوانیم و كمی دقت كنیم. بحث و تحلیل نكته به نكته آن در فرصت كم ما نمی گنجند اما در ادامه چند نكته بیان خواهیم كرد كه در تربیت كودك و نوجوان بسیار اصولی، مهم و راهگشاست.
تو پاره تن منی

حضرت در ابتدای نامه و پیش از شروع هر نوع توصیه و سفارشی به ایجاد رابطه عاطفی با فرزند خود می پردازند؛ «و دیدم كه تو پاره تن منی و بلكه بیشتر از آنی، تو برایم همه روح و جانی… .» فرزندان ما در هر سن و سالی و در هر موقعیتی، قبل از هر چیز نیاز دارند كه بدانند و بشنوند كه ما دوست شان داریم و چقدر بی هیچ قید و شرطی برایمان ارزشمندند. كلید طلایی تربیت، محبت است. بسیاری از پدر و مادرها می گویند: «من از صبح تا شب برای آسایش و آرامش كی دارم می دوم؟ خودش باید بدونه چقدر دوستش دارم و برام مهمه». بسیاری از نوجوانان هم هستند كه در جلسات مشاوره عنوان می كنند: «منو دوست ندارن». علاوه بر محبت عملی، فرزندان نیاز به محبت كلامی هم دارند؛ بگویید و سیرابشان كنید. قبل از آنكه نصیحت، توصیه یا حتی تنبیه را شروع كنید، او باید بداند و بشنود كه دوستش دارید.
و قلب جوان همچون زمین خالی است

خیلی قبل از آنكه روانشناسان بخواهند به اهمیت دوره جوانی و خصوصیات این دوره پی ببرند، حضرت در این نامه به این نكات اشاره كرده اند: «و قلب جوان همچون زمین خالی، سرشار از قابلیت و پذیرش است… و من پیش از آنكه دلت سفت و سخت شود و بذر دیگری را بپذیرد، به كشت ادب در وجودت همت گماشتم». روشن است كه حضرت معتقدند تربیت را نباید به تعویق انداخت. صحبت ایشان درباره آماده بودن زمین دل نوجوان و جوان آنقدر واضح است كه نیاز به هیچ توضیحی ندارد، تنها باید توجه داشت كه ایشان نیز ذكر می كنند كه اگر ما به تربیت فرزندمان در كودكی و نوجوانی همت نكنیم و بذر ادب را در دلش نكاریم، كسانی پیدا می شوند كه به خواست و طبق منافع خودشان به تربیت او دست خواهند زد. بنابراین قبل از آنكه مدرسه، همسالان، گروه دوستان، وسایل ارتباط جمعی، شبكه های اجتماعی، ماهواره و اینترنت دست به تربیتی از جنسی كه قبولش نداریم بزنند، باید تربیت كردن و كشت یك محصول پربار را در این زمین مستعد شروع كنیم.
منبع:http://www.beytoote.com/baby/tuition/teen4-training.html?m=1 

   جمعه 13 اسفند 13951 نظر »

 

امام صادق (ع)

بہ شخصے ڪہ نام دخترش

را ◥فاطمه◣نهادہ بودفرمودند:
اڪنون ڪہ نام اورا

◥فاطمہ◣نهادہ اے 

دشنامش ندہ

نفرینش نڪن

ڪتڪش نزن
<الڪافے _ج 6 _ص48>
@monadiyemarefat

   پنجشنبه 12 اسفند 1395نظر دهید »

 صدا را روی بچه، نباید بالا برد!

طعم کتک و تنبیه را نباید هرگز به او چشاند! 

مخصوصا دختر
بچه، نازدانه که بارآمد

بزرگ که شد

آن وقت می نشیند وسط روضه و با خودش فکر می کند چطور صدایشان را روی زهرا بالا بردند؟!
اصلا یعنی چه که فاطمه را زدند؟!

می نشیند

هی فکر می کند

هی حساب می کند

و هی نمی فهمد

هی در مخیله اش نمی گنجد

یعنی چه که فاطمه را زدند؟!
بچه را باید نازدانه بارآورد

تا وسط مجلس حضرت زهرا از هوش برود

وقتی بشنود با نازدانه پیغمبر چه کردند!
اصلا گمان میکنم این که اسلام می گوید فرزند را نزن، برای همین است!

برای همین روضه ها…

   سه شنبه 10 اسفند 1395نظر دهید »

 درک_وفور_و_محدودیت
درخانه ها چه صحبت هايي رايج است؟ 

✔️نداريم،

✔️نيست،

✔️ گران ميشه،

✔️ قحطي ميشه و….
صحبت نداري كودك را ناامن می كند. امروزه دغدغه خيلي از بچه ها همين است كه بالاخره بابام پول داره يا نه؟ پول بابام تموم شده؟ اگر تمومشه چي ميشه؟ پدر و مادر بايد تفكر وفور را در خانه حاكم كنند. 
اولين نا امني اقتصادي در خانواده،‌ ترويج تفكر ندرت است. تفكر وفور، خوش خيالي و گول زدن خود نيست بلكه ايجاد امنيت است.
[استاد سلطانی]

   سه شنبه 10 اسفند 13952 نظر »

 
مشاوره 
سلام من یه دختر ۳سال و نیمه دارم زیاد جیغ می زنه، اصلا حرف گوش نمی کنه به همه چی من گیر میده چرا موهاتو بستی چرا می خندی چرا و.. شروع می کنه به جیغ زدن و گریه کردن. صبح ها که از خواب بیدار میشه همش نق میزنه تا شب نمی دونم باید چکار کنم؟
پاسخ (دکتر رومی)👇
با سلام این وضع اغلب ناشی از دو عامل است: اول میل به استقلال دخترتان و لجبازی بهنجار که در همین سن بروز میکند و نشانه خوبیه.

و دوم حال خراب شما و عصبیت مادر که به هر دلیلی است باعث شده توان مدارای شما با فرزندتان کم شود و او را وادار به واکنش های هیجانی و عصبی می کند.

   دوشنبه 9 اسفند 13951 نظر »

 امام نیکی‌ها حضرت صادق ع فرمود:

موسی بن عمران ع به خداوند عرضه داشت: پروردگارا! کدام عمل نزد تو برتر است؟ 

فرمود: دوست داشتن کودکان؛ زیرا سرشت آنان بر توحید من است.  
توجه به این نکته که محبت از برترین عبادت‌ها است، دو نکتۀ اساسی را در پی دارد: 
اول آن که نشان می‌دهد این مسأله تا چه اندازه در نزد خداوند ارزش دارد. میزان ارزش هر عملی در نزد خداوند عزیز نشان از میزان اهمیت آن عمل دارد.
دوم آن که با تفکر دربارۀ ارزش محبت کردن، انگیزۀ محبت در وجود کسانی که دوست دارند به چیزی برسند که برای آن آفریده شده‌اند، دوصد چندان می‌شود. اگر همه بپذیریم که محبت کردن به فرزندان عبادت است، دیگر نه تنها به هنگام وقت گذاشتن برای آن‌ها احساس بطالت نمی‌کنیم؛  بلکه کسالت هم از وجودمان بیرون خواهد رفت و با شادابی و نشاط کامل به فرزندان خویش محبت خواهیم کرد.
[کتاب منِ دیگرِ ما]

استاد عباسی

   دوشنبه 9 اسفند 13951 نظر »

 

سختگيريهاي بيش از حد والدين، 

آرام نبودن فضاي خانواده و 

توزيع ناعادلانه وسايل ميان اعضاي خانواده، 

مي تواند علل دزدي کودک يا برداشتن وسايل ديگران بدون اجازه باشد.

   دوشنبه 9 اسفند 13952 نظر »

 خداوند دوست دارد که میان فرزندانتان عادلانه رفتار کنید، حتی در بوسیدن آنها.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) 

   دوشنبه 9 اسفند 13951 نظر »

 

فرزند_دوم
زمانی که براي زايمان دوم به بيمارستان ميرويد،

عكس فرزند بزرگتان راباخود ببريد و روي ميز بگذاريد

 تازمانيكه به ديدارشما آمد با ديدن عكس خود بداند به يادش بوديد وهنوز دوستش داريد

 

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 🌸🍃🌸🍃🌸🍃

پوشک_گرفتن  
وابستگی:👇
💠نکته قابل توجه ٬ وابستگی مادر و کودک دوطرفه است.
مادر نباید دائم کنار کودک برود و بگوید دستشویی نداری؟ خیس نکنی و..

 در این حالت کودک می گوید؛ مادر به فکر است٬ دیگر نیازی نیست من دستشویی بروم.

✅یک سری نیاز های٬ نیاز های اولیه هستند مانند؛ خوردن٬ آشامیدن٬ خوابیدن و دفع کردن.

❌ نباید این نیاز ها را به کودک یاد آوری کرد. اگر کودک گرسنه شود خودش باید غذا بخورد نه اینکه با روش غلط به زور به او غذا دهیم. 

وقتی این گونه شد و ما مدام به کودک یاد آوری کنیم٬ کودک حتی نیاز های اولیه خودش را با زحمت انجام می دهد.👉
🔷🔹حال اگر والدین اینگونه برخورد کردند چه اتفاقی پیش می آید؟
✅1. این کودکان وابسته به والدین می شوند. 

✅2. لوس می شوند ومی گویند؛ «مامان باید منو به دستشویی ببره.» ویا «مامان باید غذا بده من هم تلوزیون ببینم.»
✅3. بچه ها در نورم رشد ومنحنی رشد قرار نمیگیرند. هر چه سن بالاتر می رود٬ باید وابستگی کمتر شود و حال آن که این گونه نمی شود.

 📍مثلا بچه پیش دبستانی بچه ای که کفش هایش را مادرش می پوشاند٬ در نورم رشد قرار ندارد. بچه ای که در روزهای اول در انجام تکالیف مدرسه وابسته به مادر است٬ تا آخر دبیرستان وابسته می ماند👉

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 ‌🔴 نکته_های_طلایی_فرزند_پروری🔴 

نه_گفتن

💠 قبل از نه گفتن این 3 سوال را از خود بپرسید:
1⃣ آیا این بار واقعا مهم است که نه بگویم⁉️
2⃣ اگر موافقت کنم، آیا فرزندم را به خطر خواهم انداخت⁉️
3⃣اگر مخالفت کنم آیا دلیل خوبی برای این مخالفتم خواهم داشت⁉️
💯در نظر گرفتن این سه سوال قبل از مخالفت می تواند بسیار کمک کننده باشد.

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 👌🏼🔴پدران باید از همان ابتدا با بازی کردن یا حرف زدن برای بچه‌‌ها وقت بگذارند. 
این کار باعث می‌‌شود کودکان پدرشان را به عنوان

 همراه و همدم 

و معلم ببینید.
🌺 

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 حسادت قسمت دوم:

راه های درمان حسادت

👇👇👇👇👇

🔸فرو نشاندن حسادت کودک از طریق فشار، اجبار یا تنبیه امکان پذیر نیست.🤔
🔸تفهیم و آگاهی: به کودک گفته شود که ما تو را دوست داریم و اگر به کودک دیگر بیشتر توجه میشود به خاطر کوچکی و ناتوانی اوست.

🔸رعایت اعتدال: در عین توجه و محبت به کودک کوچکتر بخشی از محبت خود را متوجه کودکان دیگر کنید و از مقایسه آنها بپر هیزید👌
🔸محبت در تنهایی: کودک حسود را در کنار خود بگیرید، دست بر سرو رویش بکشید تا احساس کند مورد توجه است.

🔸ایجاد زمینه اعتماد: به او اطمینان بدهید که از داشتن چنین فرزندی احساس لذت می کنید.

🔸ارجاع کار: کارهای کودک دیگر را در صورت تمایل به کودک حسود واگذار کنید مانند نگهداری، آرام کردن، لباس پوشاندن و ..👉
🔸جرات دادن: باید به کودک حسود گفت؛ تو قوی و شجاع هستی و می توانی کارهای خودت را انجام دهی.💪👍
🔸عقده تکانی: نگاه داشتن حسادت به زیان کودک است و لازم است آن را بیان کند و به پدر و مادر بگوید که کودک دیگر را دوست ندارد. به حفظ خونسردی او اجازه دهید تا احساسش را ببان کند

🌺 

🔸جایگزین کردن: گاه کودک حسود می خواهد برادر با خواهر خود را کتک بزند، بهتر است یک عروسک بزرگ به او داد تا دق دلی را یر آن خالی کند.

🔸سعی کنید نقاط مثبتی را در کودک حسود پیدا کنید و او را بدان خاطر بستایید.
🔸با بازی درمانی و نقاشی اجازه دهید بچه ها احساس خود را بیان کنند و تخلیه روانی شوند.:mrgreen:
🔸اعتماد به نفس را در او افزایش دهید.👉

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 

💕

پوشک_گرفتن 
✔هنگام گرفتن پوشک از تذکرمکرربه کودک خوداری کنید.
✅باتذکرمکرر، کودک اراده اش رااز دست میدهدو مادروفرزند اذیت می شوندکافیست درقالب داستان به اوبگویید
🌺 e

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 

:

قسمت اول:
حسادت در کودکان و راه های درمان👇
📍حسادت یکی از شایعترین واکنش هایی است که در اغلب کودکان و نوجوانان دیده میشود.
– حسادت زمانی بروز می کند که عامل رقابت منفی و مقایسه و هم چشمی و تبعیض مطرح باشد.👌
– حسادت علاوه بر ایجاد عصبانیت، تنفر و احساس خود کم بینی در بچه ها، باعث میشود در سنین بالاتر شخص تماس خود را با محیط و افراد اجتماع از دست بدهد و تنها بماند.
– حسادت غالبا” با ترس درونی و خشم همراه است.
– کودک حسود گمان می کند مظلوم واقع شده و کسی از او حمایت نمی کند پس او در صدد انتقام است و حسادت می ورزد.
❌ار نظر روان شناسی حدود 1/5 سالگی حسادت در بچه ها ظاهر میشود و در 2 تا 4 سالگی به اوج خود میرسد.
– حسادت برای کودکی که فرزند دیگری در خانه متولد می شود به صورت شب ادراری

 خشم، اضطراب، افسردگی و بازگشت به رفتارهای دوران کودکی ظاهر میشود. 

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 🔻🔻راه های مناسب توانمند سازي كودكان 🔻🔻
 ✔️از كودكان مشورت بخواهید.
✔️به آنها اجازه ی انتخاب بدهید.
✔️بگذارید در محاسبه ی حساب و كتابهای مخارج كمكتان كنند.
✔️بعضی وقتها پخت و پز یا خرید را به عهده ی آنها بگذارید.

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 

اگرکودک زمین خوردوپایش زخم شد،گریه کرد،نگوییدچیزی نشده یاحواسش را پرت نکنید

بغلش کنید و بااحساس تمام همدردی کنید

بگویید آخی خیلی دردمیکنه،میدونم خیلی میسوزه

کودک نیازبه درک احساس دارد🌺 

   دوشنبه 9 اسفند 1395نظر دهید »

 
💎 فقر فرهنگی یعنی :
🍂 فقر فرهنگی یعنی از بچگی با یه آرزوی محدود بزرگ بشی 

   یکشنبه 8 اسفند 13951 نظر »

 درک_وفور_و_محدودیت 
بچه ها باید درک وفور از هستی داشته باشند. یعنی پول و غذا و…. تمام نمیشود و باز هم هست.

 اگر در خیابان فرزندتان از شما خواست که چیزی برایش بخرید، و شما تشخیص دادید که فرزندتان به آن چیز نیاز ندارد،نگویید پول ندارم. 

بگویید پول دارم اما نمیخرم چون الان نیازی به آن نداریم یا هر دلیل دیگری.
اگر کودکتان گفت غذای بیشتری برایم بریز بگویید باز هم هست. این را تمام کردی باز برایت میریزم. 
کودکان ممکن است دایم سوال کنند که تمام نمیشود؟شما پاسخ دهید که نه تمام نمیشود باز در قابلمه هست و باز در یخچال هست و باز هر چقدر خواستیم درست میکنیم.
[استاد سلطانی]

   پنجشنبه 5 اسفند 1395نظر دهید »

   

احترام_به_جسم {قسمت1}
 وقتي به كودك نگاه مي كنيم ، يك مجموعه را مي بينيم و راجع به يك مجموعه صحبت مي كنيم. انسان و كودك يك مجموعه هستند ، ابعاد مختلف دارند .

در دوره ي مدرن جزئي نگري مي كنند و انسان و كودك را تقسيم مي كنند . ابعاد رشد را تفكيك مي كند مثل رشد عاطفي ، رشد اجتماعي ، هوش و خلاقيت و غيره . اما ما نگاه كلي داريم و كلي نگاه مي كنيم و ابعاد مختلف را در جاي خودش بررسي مي كنيم .
تفاوت اساسي رويكرد هوش متعادل با رويكردهاي ديگر در اين است كه هوش متعادل كلي نگر است ، جزئي نگر نيست .
كودك يك بُعد جسمي و يك بُعد روحي و معنوي دارد . بقّيه ي ابعاد انسان و كودك زير مجموعه ي اين دو بُعد است . در رويكرد هوش متعادل تمام ابعاد انساني را بر اساس بُعد جسمي و معنوي بررسي مي كنيم . ما اين دو بُعد را در امتداد هم مي بينيم ، جدا از هم نمي بينيم ، چون نگاه كلي نگر داريم. وقتي وارد مبحث جسم مي شويم ، جسم وروح را با هم مي بينيم تفكيك نمي كنيم .     

         

 وقتي نوزاد متولد مي شود همه ي چهار مرحله ي مخروط را دارد ( مرحله نباتي ، حيواني ، انسان متفكر و انسان الهي ). به این صورت که؛ نوزاد از نظر جسمي كامل است فقط كوچك است و ابعاد رشدش نهفته است . اطلاعات در مغزش هست ولي هنوز باز نشده اند . نوزاد غريزه دارد هنوز چشمش را باز نكرده دنبال سينه ي مادر مي گردد ، پس بُعد حيواني هم همراهش هست . نوزاد تفكر دارد ، ذهن دارد. حتي جنين هم ذهن دارد . و همينطور بُعد الهي هم دارد نوزاد متصل به عالم بالا است و اين بُعدش خيلي قوي است.
  [استادسلطانی] 

   پنجشنبه 5 اسفند 1395نظر دهید »

 ☀️☀️☀️
💠 لوس_شدن کودک
✔️کودک لوس چگونه است؟
🔺اکثرا بی نظم و شلخته هستند

🔺پرتوقع ، بهانه گیر و خودخواهانه رفتار میکند

🔺همیشه کمتر از سن خود رفتار میکند ، گویا یک کودک دو ساله است

🔺 از دستورات پیروی نمی کند یا در پیشنهادات مشارکت نمی کند.

🔺 به هر چیزی اعتراض می کند.

🔺 تفاوت بین نیاز و خواسته هایش را نمی داند.

🔺 اصرار به داشتن هر چیزی برای خود دارد.

🔺 تقاضاهای بیش از اندازه یا نادرست دارد.

🔺احترام به جا و درستی به دیگران نمی گذارد.

🔺 در برابر محرومیت مقاومت اندکی دارد.

🔺نالیدن مکرر یا قهرهای مکرر.

🔺شکایت مداوم از خسته شدن.

🔺 وقتی چیزی می خواهد گریه می کند یا فریاد می زند.

🔺خود را در کف اتاق پرت کرده و از بلند شدن امتناع می کند.

🔺 کج خلقی می کند و حتی والدین خود را کتک میزند

🔺به داشته های دیگران حسادت می کند و حتی موقعی که آن را بدست می آورد راضی نمی باشد.

   دوشنبه 2 اسفند 1395نظر دهید »

 

‌📍دکتر بازی کودکان

   
🔸یکی از بازی‌های تقلیدی که کودکان به خصوص کودکان ۳ تا ٧ ساله به آن گرایش عجیبی دارند دکتر بازی است. آن‌ها می‌خواهند در جریان این بازی یکدیگر را معاینه کنند و به هم آمپول بزنند بنابراین دور از انتظار نیست که در گیرودار این بازی اعضای بدن یکدیگر را هم ببینند و دقیقا همین بخش ماجراست که واکنش شدید پدر و مادرها را برمی‌انگیزاند. 
♦️ اما والدین همیشه باید به یاد داشته باشند که این رفتار‌ها با قصد و غرض جنسی صورت نمی‌گیرد و اگر درست هدایت شود حتی قرار نیست به رفتارهايي بر پايه كنجكاوي جنسی منتهی شود. این بازی‌ها صرفا از یک کنجکاوی کودکانه سرچشمه می‌گیرند. بنابراین راه مناسب مقابله با آن‌ها دعوا و سرزنش شدید نیست. 
💠 در عوض باید در فضایی خارج از بازی‌ راجع به فضای خصوصی افراد با آن‌ها صحبت کنید، اینکه برخی از نواحی بدن جزو همین فضای خصوصی قرار می‌گیرند و باید از دید دیگران پوشیده بمانند. همچنین تذکر این موضوع که نباید لباس دوستش را برای آمپول زدن کنار بزند، همین‌طور که نباید اجازه این بازی را به او بدهد. 
♦️در حقیقت شما با استفاده از این توضیحات و حتی تکرار آن‌ها در زمان‌های مناسب کودک‌تان را از انجام چنین کاری منع می‌کنید و محدوده بازی را برایش مشخص می‌کنید آن هم بدون اینکه کنجکاوی او را بیشتر از قبل تحریک کرده باشید. 
⚜ البته بهتر است با مشاهده گرایش بچه‌ها به این بازی دورادور مراقب رفتارهای آن‌ها باشید تا زمانی که لازم بود به طور غیرمستقیم و به بهانه‌هایی مثل دعوت آن‌ها به تماشای تلویزیون یا حتی خوراکی‌هایی که دوست دارند، حواس‌شان را پرت کنید.

   دوشنبه 2 اسفند 1395نظر دهید »

 حرفی که به کسی یا فرزندت می زنی، دانه است و فکر او زمین.

ببین در این زمین چقدر بذر می توان پاشید؟

اگر در یک زمین کوچک چند کیلو گندم پاشیدی، همه دانه ها سبز نمی شوند. تازه اگر هم در بیایند همدیگر را خفه می کنند.
موعظه زیاد، باعث می شود که حرف ها همدیگر را له کنند، همدیگر را بپوشانند.
{ آیت الله حائری شیرازی}

   دوشنبه 2 اسفند 1395نظر دهید »

 جنب_و_جوش_کودک_را_پای_بیش_فعالی_نگذارید

📍کودکان عموما پرجنب و جوش هستند ولی در بعضی کودکان این فعالیت‌ها بیش از حد عادی است گاهی علت،‌ نگرانی و اضطراب کودک است.

گروهی از کودکان بی‌قرار هستند، مدام صحبت می‌کنند، سوال می‌پرسند که موضوعات سوالات ناشی از نگرانی و اضطراب است. این گروه از کودکان مشکلاتی در محیط خانواده و رابطه با والدین دارند که با درمان گروهی خانواده توسط روانپزشک کودک و نوجوان، معمولا مشکل رفع می‌شود.

👈گروه دیگر کودکان که با نام کودکان بیش فعال،‌ کم‌تمرکز شناخته می‌شوند،‌ این سندرم، بيشتر در پسر‌ان ديده شده و از 3سالگي شروع مي‌شود اما تشخيص جدي آن از زماني است كه کودک به محيط مدرسه پا مي‌گذارد و مي‌توان رفتار او را در كلاس درس، مورد بررسي قرار‌داد. 

ـ ناتواني از يك‌جا نشستن و بي‌قراري در لحظه‌هايي كه بايد آرام بنشيند 

ـ قطع پي‌درپي گفت‌وگو و مكالمه‌ي بزرگ‌ترها 

ـ انجام رفتارها و اعمالي كه به آن‌ها كارهاي نسنجيده ‌مي‌گوييم ‌ـ 

🚫پاسخ دادن به سؤال، پيش از آن‌كه جمله‌ي سؤال‌كننده به پايان برسد ‌ـ بي‌صبري و بي‌تحملي شديد به‌نحوي كه هر آن‌چه طلب كرد، بايد در همان لحظه نيز آن را دريافت كند ‌ـ ناتواني در پي‌گيري مطلب‌ها به‌نحوي كه بيشتر كارها را در ميانه رها مي‌كند ‌ـ بي‌توجهي به نتيجه‌ي عملي كه از او سر‌مي‌زند ‌ـ 

ناتواني در كنترل احساس‌ها، فکرها و کارها ‌ـ پرحرفي‌ به‌خصوص در كلاس درس‌ ‌ـ مدام در حال حركت و جنب‌و‌جوش بودن ‌ـ 

بي‌صبري و نداشتن تحمل براي ايستادن در صف و رعايت نوبت ‌ـ عصبي و حساس بودن و مرتب پايين و بالا پريدن ‌ـ 

📍هل دادن بقيه‌ي کودکان هنگامي كه قرار است در صف و با آرامش بايستد - برهم زدن بازي بقيه‌ي هم‌كلاسي‌ها و دخالت بي‌مورد در كار آنان ‌ـ انجام تكليف‌هاي مدرسه بدون توجه و دقت لازم ‌ـ 

📍📍به‌اصطلاح «قاپيدن» وسايل و اسباب‌بازي‌هاي کودکان ديگر ‌ـ بي‌توجهي به قوانين و مقررات وضع‌شده در كلاس يا مدرسه ‌ـ نداشتن مهارت‌هاي لازم در برقراري ارتباط‌هاي اجتماعي با ديگران ‌ـ گم‌كردن وسايل شخصي بر اثر بي‌مبالاتي و بي‌دقتي ‌ـ از اين شاخه به آن شاخه پريدن در زماني كه بايد توجه خود را بر موضوعي متمركز كند و يا درباره‌ي آن موضوع به‌دقت صحبت كند.

👈تشخیص اختلال کم‌توجهی و بیش‌فعالی به این سادگی‌ها نیست. 

بنابراین بهتر است قبل از اینکه هرگونه برچسبی به فرزندتان بزنید، برای ملاقات با یک روان‌پزشک یا روان‌شناس برنامه‌ریزی کنید. بدون مشورت با روان‌پزشک در مورد وضعیت فرزندتان تصمیم نگیرید و در حضور کودک حرفی نزنید.👉

   دوشنبه 2 اسفند 1395نظر دهید »

 

🔵 نکته_های_طلایی_فرزندپروری🔵
👶🏻کودکی کردن 👶🏻
کودک باید،در دوران کودکی،بقدر کافی کودکی کند.
✳️هرگونه شتاب زدگی کودکانه،

برای خروج زودرس از این مرحله،

رشد یافتگی و بزرگ منشی او را،

با تاخیر روبه رو میکند.

❌متاسفانه بعضی از پدر و مادرها این لذت کودکی رو از کودکانشون میگیرن و اونارو به کلاس های مختلف میفرستن اونم تو این سنین

   دوشنبه 2 اسفند 1395نظر دهید »

 ☄مراقب دوربین ها باشید☄   
   

💫کودک شما از همان ماههای اول تولد شروع به ثبت اعمال شما می کند 
👈 به یاد داشته باشید که این فیلمبرداری دائمی در رفتارهای جزئی یا حتی سبک کلی رفتار زندگی کودک تاثیرگذار خواهد بود
🔸🔹زمانی که با همسر خود صحبت می کنید، در هنگام مکالمه با تلفن و یا حتی وقتی حرفی نمی زنید اما رفتارهای شما احساساتی را در بردارد، کودک به ثبت کنش ها و واکنش های شما می پردازد و در آینده بر اساس آنچه آموخته عمل خواهد کرد
🔴بنابراین حتما مراقب اعمال خود در مقابل چشمان نظاره گر کودک باشید
👫 

   یکشنبه 1 اسفند 1395نظر دهید »

 ⛔️هنگام تشویق فرزندانتان کمتر از اصطلاح ” باهوش ” استفاده کنید.
✅بهتر است بگویید:
آفرین که تلاش کردی تو بچه زحمت کشی هستی
🍂تلاش کردن ویژگی قابل تغییر توست یعنی میزان تلاش انسانها بالا و پایین میشود اما میزان هوش نه.
🔺تلاش کردن را ترغیب کنید و با برچسب با هوش اراده فرزندانتان را کم نکنید.
👫 

   یکشنبه 1 اسفند 1395نظر دهید »

1 2

وبلاگ مشکات در راستای اشاعه مکتب محمدی و فرهنگ علوی و فاطمی راه اندازی شده است. امید است بتوانیم قدمی در اعتلای فرهنگ اسلامی در جامعه برداریم. انشاﺀالله
جستجو
آمار
 • امروز: 9
 • دیروز: 5
 • 7 روز قبل: 61
 • 1 ماه قبل: 153
 • کل بازدیدها: 19361
رتبه
 • رتبه کل دیروز: 101
 • رتبه مدرسه دیروز: 6
 • رتبه کل 5 روز گذشته: 221
 • رتبه مدرسه 5 روز گذشته: 6
 • رتبه کل 90 روز گذشته: 437
 • رتبه مدرسه 90 روز گذشته: 5